Palashampoon matkassa: testissä Famon Pörröinen Hassu
Kuluneen vuoden aikana en ole oikeastaan käyttänyt shampoona muuta kuin Famon Untuva -nimistä palashampoota. Olen kertonut ensimmäisistä kosketuksistani Famon tuotteiden kanssa blogissa aikaisemmin tänä vuonna. Mielestäni ne ovat erittäin hyviä ja riittoisia.
Huomasin tässä muutama viikko sitten selatessani Famon sivuja, että markkinoille tullut parikin uutta tuotetta: PulleaMassu ja Pörröinen Hassu. Tavoitteeni on kokeilla molempia, mutta näin Pörröinen Hassu -palashampoo kiinnosti minua enemmän. Siispä tilasin sen Oranssin oravan sivuilta.
Oma shampoopalani on kuvassa muutaman kerran käytetty. Esimerkiksi Famon sivuilta tuotteen näkee uunituoreena.
Pörröinen Hassun kerrotaan sisältävän runsaasti rhasoul savea sekä pellavansiemenöljyä. Sen sanotaan sopivat erityisen hyvin pitkille hiuksille sekä kosteutta kaipaaville kutreille. Itselläni on, kuten aikaisemmin kerrottu, luonnonkiharat hiukset, joten ajattelin tuotteen sopivan minulle erittäin hyvin. Lisäksi tuote on hajuton, eli soveltuu hyvin myös hajuherkille.
Shampoo maksoi Oranssissa oravassa 19,00e ja sillä sai tuon 80g shampoota.
Olen nyt muutaman viikon käyttänyt Pörröinen Hassu –palaa ja tuote toimii mielestäni hyvin. Hiukseni eivät ole tahmeat, tuntuvat pehmeille ja jos vain mahdollista niin kihartuvat paremmin kuin muilla palashampoilla pestynä. Lisäksi en koe tarvitsevani hoitoainetta kovinkaan paljon käytön jälkeen… ehkä hieman hiusten latvoihin. Sanoisinkin tämän tuotteen melkeinpä syrjäyttävän Famon Untuvan hiustenpesurutiinissani. Suosittelen kokeilemaan.
Psst. Huomaisn myös Famon hoitoaineiden saaneen tuon saman söpön pöllömuodon, mikä Famon shampoillakin on.
-H