Törkykori tuli keittiöön
Meillä on oikeastaan aina ollut eteisessä jonkunlainen astia kaikelle irtosälälle. Sinne on heitetty kolikot, avaimet, heijastimet ym. roina, jota taskuissa ja laukuissa on pyörinyt. Olen tässä ajan myötä kehitellyt jonkinlaista ahdistusta kaikilla kodin pöydillä pyörivistä tavaroista, joita ei ikinä viedä paikoilleen vaan lasketaan käsistä keittiön kulmatasolle. Sitten keksin ottaa käyttöön keittiön tason päälle korin, jonka olen aikoinaan Ikeasta ostanut. Jälleen kerran Ikea pelasti!
Nyt on ahdistus poissa, sillä törkykori otti mallia eteisen törkykupeista ja lunasti paikkansa keittiön tasolla. Sinne on helppo laskea kaikki se tavara, joka muuten täyttäisi koko tason ja hyppisi silmille. Päivässä kori on täynnä kaikkea irtoroinaa, jota kukaan ei ole jaksanut viedä paikoilleen. Ongelmana vain on, että kori tosiaan täyttyy nopeasti ja jonkun pitää se tyhjentääkin.
Onhan tietenkin roinan paikoilleenlaitto korista melko nopea toimenpide kunhan sen vain tekee. Muuten pöytää koristaa täyden romukorin lisäksi koko kulmataso romua täynnä.
Eihän se nyt nätti ole, mutta nätimpi kuitenkin näin kuin, että roina olisi pitkin pöytää! Tosiasia kuitenkin on se, että pöydällä ne olisivat joka tapauksessa, eivät paikoillaan todellakaan.
-R
Blogia voit seurata myös Facebookissa, Instagramissa (@kotikumpulassablogi) ja Bloglovin’ssa. :)