Tammikuu 2021: Ostokset ja vertailua

Tammikuu tuli ja meni (todella nopeasti!). Kaiken kaikkiaan pysyin budjetissani! Kahdestasadasta eurosta jäi säästöön 45,51 €, eli lähes 25 %, jotka siirsin pois käyttötililtä tänään. Jippii!

Ensimmäinen säästöerä hupitilille! Jes!
Ensimmäinen säästöerä hupitilille! Jes!

Budjetissa pysyminen ei ollut oikeastaan ollenkaan hankalaa. Tuntuu, että tänä vuonna oli paljon vähemmän mielihaluja hupikuluttamiseen — ja toisaalta, tänä vuonna vartalon-, hiusten- ja ihonhoidon perustuotteiden korvaamista ei lasketa. Olen kuitenkin seurannut myös näitä kategorioita, ja liittänyt ne mukaan vertailuun. Jos olisin laskenut ihonhoidon edelleen mukaan ns. hupikulutukseen, olisin mennyt selvästi yli budjetin, mutta tänä vuonna kyse saa olla todellakin hupikulutuksesta.

Tammikuun satoa tänä vuonna

Lumenen kulmageeli ja Guccin Envy: täysiä hittejä!

TUOKSUT: Guccin Envy -hajuvesi kirpparilta, 19,99 €. Rakastan hajuvesien haalimista kirppareilta, ja Guccin Envy on legendaarinen vihreä peto. Haalin näitä enemmän nostalgisista syistä kuin käyttöön, mutta rakastan joka ainoaa!

HIUKSET: Oriben matkakokoinen shampoo ja hoitoaine, 40 € (!!!!). Halusin kokeilla kehuttuja Oriben tuotteita, mutta nämä Gold Lust -sarjan tuotteet eivät kyllä vakuuttaneet. Jos en saa niitä uuteen kotiin, niin käyttänen ne varmaan loppuun, mutta harmittaa vähän että menin ylipäänsä ostamaan nämä.

VAATTEET: Kolme alepaitaa Ellokselta (yht 48 €), käytetyt Theoryn housut (35 €) ja termoleggarit Citymarketin alesta (3 €). Housut olivat pikkuisen kittanat, koska olen yllättäen lihonut talvisydämen yli, mutta ne mennevät kyllä jalkaan taas jossain vaiheessa. Paidat ovat jatkuvassa käytössä, termoleggarit taas ihan ok.

MEIKIT: Lumenen läpinäkyvä kulmageeli, 8,50 €. Käytössä, toimii, hieno homma!

Oriben Gold Lust -shampoo ja hoitoaine: eivät sopineet. Ja maksoivat liikaa.

Muutaman kerran olin lähellä ylittää budjettini tai käyttää sen ties mihin pöljyyksiin. En edes muista suurinta osaa näistä ohimenneistä mielihaluista, mikä kertonee kaiken tarpeellisen siitä miten vakavasti ne kannattaa yleensä ottaa. Olen kyllä katsellut tositarkoituksella merinovillaisia olovaatteita Pierre Robertin alesta, sekä Louis Vuittonin Saint Jacques -laukkuja, joita saa suhteellisen edullisesti, mutta olen pitänyt pankkikortin tiukasti lompakossa. Hyvä minä! Ehkä näitä mielihalujakin voisi seurata kuukauden mittaan, jotta oppisin taas vähän itsestäni ja shoppailustani. Katsellaan!

Lopuksi vielä taulukoituna vertailu viime vuoden rahankäyttöön. Erotus on tietysti ero vuoteen 2020. Joissain kategorioissa olen kuluttanut enemmän, joissakin vähemmän, ja meikkikategoriassa ero on kaikista selkein.

*) En laske tänä vuonna budjettiin ns. perustuotteiden korvaamista uusilla, vain sellaiset ostokset jotka ovat niihin nähden ylimääräisiä (esim. heräteostos-kangasnaamiot yms.)

Meikit Hiukset Ihonhoito Tuoksut Vaatteet
2020: 138,52 € 26,04 € 27,45 € 40,95 € 0,00
2021: 8,50 € 40 € (62,12 €*) 19,99 € 86,00 €
ERO: 130,02 € -13,96 € (−34,67 €) 20,96 € -86,00 €

Vuosi 2021 alkoi siis budjetin kannalta oikein hyvin! Hieman alennusmyyntejä, vähän kirppistelyä, ja pari perustuotetta. Voi kyllä olla, että joudun vielä pariin otteeseen kyllä selventämään itselleni, millaiset hankinnat tähän ns. harkinnanvaraiseen budjettiini oikeastaan kuuluvat. Kuuluvatko kampaaja-, kauneushoitola- yms. käynnit tähän? Vai pelkästään tavaraostokset? Entä missä kohden menee raja tarpeellisen ja ns. harkinnanvaraisen vaateostoksen kohdalla? Entä kengät?

Pohdin näitä nyt kuumeisesti, sillä  kampaajakäynnin hinta voi minun toiveillani lähestyä helposti 150 €:a ja ylittääkin sen. Enkä halua ostaa enää halpoja vaatteita joista tulee resuja aivan heti, joten 200 € budjetti uudelle kaudelle täyttyy nopeasti jo ilman kenkiä ja laukkujakin (olettaen että edellisvuodelta ei ole juuri mitään sopivaa, mikä ei onneksi pidä paikkaansa). Pitäisikö nämä irrottaa kokonaan kauneus/tyylibudjetista ja siirtää omaansa?

Tässä kuussa en ruvennut vielä pohtimaan asiaa vaan päätin lykätä sekä käyntiä, vaateostoksia että pohdintoja myöhemmälle, jolloin toivottavasti pandemiakin on vähän rauhoittunut. Sakin mielestä huoltoja tai ylläpitokäyntejä ei tarvitsisi laskea. Oon samaa mieltä, mutta en mielelläni pakottaisi ns. ekakäyntejäkään tähän budjettiin.

Miten teidän vuosi 2021 on alkanut? Kertokaa ihmeessä, varsinkin jos teillä on vastaavia budjetti/talouskuriprojekteja tulilla!  Jos teillä on tähän ideoita, niin kuulen mielelläni! Ja jos on kampaaja- ja kynsiteknikkovinkkejä Oulusta niin nekin ovat tervetulleita :D

Hyvinvointi Puhutaan rahasta Ostokset