Turistina
Tjäna!
Oon asunu täällä nyt melkein kuukauden, ja kunnon turistoiminen on jääny väliin. Vaikka oon kierrelly ympäri ämpäri kauppakeskuksia, viime viikolla pääsin kuitenkin ihan kunnon turistihommiin, ku velipoika tuli Joensuusta käymään.
Keskiviikkona käytiin kuitenki Stockholms universitets studenkårin järjestämällä melontaretkellä Hillan kanssa. Meillä oli kajakki ja siksak soutamisen jälkeen lödettiin semihyvä tekniikka jolla sit edettiin ja päästiin perillekin. Meille oli luvattu lounas, mut se oli linssikeittoa. Hyi että!! Kaikki jotka tuntee miut, tietää, että papuja ja linssejä en söis edes pakon eessä. Mutta maisemat oli kivat ja sää hyvä, joten kokonaisarvosana jää linsseistä huolimatta plussan puolelle.
Sit tosiaan torstaina tuli Jussi kylään ja sen kanssa vietettiin hauska viikonloppu. Käytiin Gröna Lundissa, jonne ei ehkä kannata mennä odottaen superhurjia laitteita. Se oli enemmänkin tunnelma ja pari hyvää laitetta, jotka siitä tekee käymisen arvoisen.
Lauantaina sit pyörittiin Gamla Stanissa ja käytiin jopa kattomassa vahdinvaihto. Sen jälkeen mentiin Stockholm Quality Outlettiin ja se oli taas kerran yks iso virhe. Siis se joka voi poistua Niken outletista ostamatta mitään ansaitsee mitallin. (Itse en kuulu tuohon joukkoon.)
Sunnuntaina oli aika busy päivä, käytiin Mall of Scandinaviassa ja sit Jussi lähtikin takas kylmää ja kolkkoa Suomea. Mie suorastaan suunnistin kohti jalkapallo-ottelua Stockholms Djurgården vs. Malmö. Tukholma voitti 3-1. Voin kyllä myöntää, että jääkiekko on se juttu ei jalkapallo ja siks en pelistä hirveemmin innostunu vaikka jotkut oli siellä ehkä jopa vähän yli-innoissaan.
Nyt siis pirteänä uuteen viikkoon (not).
Puss och kram
Jenni
p.s. viime viikolla oli myös eka minikoe ja se oli ihan sika helppo
p.p.s. koska täytän huomenna vuosia otan mielelläni vastaan kaikki lahjat ja lahjoitukset ;)