Tomat, pasta, korv
En perfekt trio för en enkel, smakfull färskpastarätt.
Helsingin makkaratehtaan chorizo, tomaattikastike ja tuorepasta – superhelppo yhdistelmä, täydellinen annos.
Jag köpte färskpastaplattor för lasagne som jag skar i breda tagliatelle-band och kokade snabbt. Butikens tagliatelle var helt enkelt inte riktigt tillräckligt bred. Inte för att uppnå den pastaöverdos som nu råder.
Chorizopasta i tomatsås 3 personer
olja och olivolja
1 enklyftad vitlök eller 2 stora vitlöksklyftor
1 stor burk tomatkross
1 paket chorizo, t.ex. Helsingin makkaratehdas’
1 paket färskpastaplattor för lasagne
salt, socker, svartpeppar och tabasco
rucola och mozzarella di buffala att servera med rätten
Värm olja i en stekpanna och fräs chorizoskivor ordentligt, så de får färg i åtminstone fem minuter. Häll på tomatkross och pressa i vitlöken, salta, peppra, krydda och sockra också en aning för att få fram tomatens mjuka smak. Låt sen puttra och sjuda till servering.
Koka upp mycket vatten i en stor kastrull och salta, häll också i lite olja i vattnet. Skär lasagneplattorna i passliga band, jag skar en platta i fem breda delar. Koka banden sen helt hastigt i vattnet, det behövs en koktid på högst 2-3 minuter för rätt konsistens. Sila men skölj inte pastan, då spolar du ju bort all god olja och salt! Stjälp pastan åter i kastrullen och olja.
Servera med rucolablad och mozzarellaskivor. Ska passa på och rekommendera Pirkka mozzarella di buffala, som faktiskt är en fantastisk produkt enligt mig – tjockt, lite segt skal och ljuvlig, krämig ost på insidan. Italienar-godkänd.
Mums.