Aina samaan aikaan sairaana (ja arvonnan voittajan julkistus)

Hei taas!

Onpa ollut piristävää huomata, kuinka moni on käynyt lukemassa tekstini sekä osallistunut arvontaan joko täällä tai Instan kautta. Tarkoituksenani on ollut kirjoittaa muutama teksti kuluneen viikon aikana, mutta totta kai flunssa nujersi minut. Aina keväällä allergioiden takia olen aivan nuutunut, ja syksyisin isäni syntymäpäivien aikaan saan massiivisen flunssan. Tämänvuotinen rinnastuu kuitenkin aikoinaan sairastamaani sikainfluenssaan, jolloin kaatelin laseja ja törmäilin seiniin, kun en hahmottanut mitään. Okei, en ehkä ole niin sairas nyt, mutta viime yönä nukkuminen oli erittäin haasteellista ja ilman eucalyptus-karkkeja (syön niitä flunssaisena koko yön, jotta nieluni turtuu) olisi kurkussani tuntunut siltä kuin sirkkeli olisi tehnyt töitään limakalvoillani.

Kaikista huvittavinta tässä on se, että olin suunnitellut, kuinka hoivaan miestäni hänen jalkaoperaationsa jälkeen. Hän tuossa menee rappusia ylös alas ilman sauvoja, käyttäen keskivartaloa ja käsiä apunaan, ja yrittää nostattaa tunnelmaa sillä aikaa kun minä marmatan ja keittelen jatkuvasti kuumaa vettä. Noh, olemme me onneksi tänään yhdessä nauraneetkin. Katsoimme kaikki Luottomies-jaksot, ja varsinkin passijakso oli aivan mielettömän hyvä. Meillä nimittäin on muutamaan kertaan etsitty passia juuri ennen lähtöä joko kotona tai lentokentällä. Kiitos kälylleni, joka vinkkasi juurikin kyseisen jakson. Onneksi olkoon myös Luottomiehen koko produktiolle! Niin mieletöntä, että suomalainen sarja on ehdokkaana Emmyissä!

Koska huomenna olisi tarkoitus lähteä Hankoon lukupiirin kanssa, yritän päästä pian nukkumaan. Täytyy pitää sormet ja varpaat ristissä, että kuume ei enää nouse ja pääsen lähtemään. En kuitenkaan aio ottaa riskiä vointini kanssa, vaan jään ehdottomasti mieluummin potemaan omaan sänkyyni, jos flunssa ei anna armoa aamuun mennessä.

 

Mutta ennen kuin menen nukkumaan tai lopetan tämän flunssahoireilun, paljastan arvonnan voittajan. Kiitos kaikille vielä mielenkiintoisista postausideoista – aion toteuttaa ne kaikki jossakin vaiheessa syksyä. Voittajaksi arvontakone valitsi Iida T:n! Onnea! 🙂 Lähetä Iida minulle maanantaiaamuun mennessä yhteystietosi osoitteeseen kesanauringonkukka@gmail.com, jotta voin postittaa kirjan sinulle heti alkuviikosta. <3

Kauniita unia kaikille! Toivottavasti säästytte syysflunssalta! Ja jos ette, sitruunat ja hunajat kehiin. ;)

Paupi

P.S. Kuka tietää, missä postauksen kuva on otettu? <3

Hyvinvointi Oma elämä Terveys Ajattelin tänään
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.