Tekemistä taaperon kanssa: Niihaman maja

IMG_20150821_145937897_HDR.jpg

IMG_20150821_141843649.jpg

IMG_20150821_144141128.jpg

IMG_20150821_141749619.jpg

img_20150821_141633438.jpg

 

Lapsen kanssa retkeillessä ei yleensä tarvitse lähteä merta edemmäs kalaan. Usein lasta saattaakiin innostaa kaikkein eniten aikuisesta hyvin vähäpätöiseltä tuntuvat jutut. Tärkeintä retkeilyssähän on iloinen ja avoin mieli. Päätimme viimeisinä lämpiminä päivinä syyskuun alussa lähteä pyöräretkelle Niihaman ulkoilumajalle. Niihaman maja on kahvio keskellä Tampereen mahtavia luontopolkuja. Kahvio on auki tiistaista sunnuntaihin kello 10-20. Kahvion pihalla oli monenmoista nähtävää meidän taaperolle. Kävimme laiturilla ihmettelemässä ohikiitäviä vesihiihtäjiä, ihastelimme kahvion omistajien suloista kissaa, katselimme ilmassa taidokkaasti lentäviä sudenkorentoja ja potkimme palloa pihalla oleviin maaleihin. Minä ja mieheni otimme muutaman erän tikanheittoa samalla kun perheen pienin leikki viereisellä hiekkalaatikolla. 

Me vanhemmat nautimme myös kahvion tarjoamista herkuista. Lapsella oli mukana omia eväitä, maissinaksuja ja hedelmiä. Nautimme herkut ulkona, vaikka sisällä syömisen etu olisi ollut kahviosta löytyvä syöttötuoli. Lämmin ja aurinkoinen sää olivat tänä kesänä kuitenkin niin harvinaista herkkua, että jokaisesta auringonsäteestä piti ottaa kaikki ilo irti. Kävin muuten myös tsekkaamassa kahvion vessat. Potta löytyi, jee! 

Kaiken kaikkiaan Niihaman maja oli meidän perheelle oikein sopiva retkikohde. Majan pihassa oli muuten myös kuntolaitteita ja makkaranpaistopiste, joten maja sopii sekä kaloreiden hankkimiseen että niiden polttamiseen. Huomasin myös, että majalla on myös lenkkisaunavuoroja. Voisi olla mukavaa joskus testata sellaistakin!

Hyvinvointi Liikunta Lapset Matkat