Uusi vuosi, uudet meikkijekut
Tunnustettakoon heti alkuun: en ole kovinkaan suuri kosmetiikkaintoilija.
Meikkaan toki, mutta hyvin rutiininomaisesti: pysyn hyväksi havaituissa jutuissa vuodesta toiseen, enkä kikkaile kosmetiikkaosastolla.
Päivittäiseen meikkiini kuuluvat ruskea rajauskynä, maskara, poskipuna ja peitevoide. Silloin tällöin kreiseilen kirkkaanpunaisella huulipunalla.
Kaiken kaikkiaan perusmeikkini on hyvin silmämeikkipainotteinen: silmiä olen rajannut jo niin monta vuotta, että rajauksetta tulee alaston olo. Ihmekös tuo – ei väliä millaisissa armeijabuutseissa ja siilitukassa sitä välillä vetelee, naiselliset kissansilmät pelastavat joka kiipelistä!
Tai oikeastaan pelastivat: keksin nimittäin tänään jättää kynäni meikkipussiin ja antaa mahdollisuuden uudelle lookille. Siihen ei kuulu ripsaria eikä ripsentaivutinta (hip hip hurraa!) vaan ainoastaan hipaus luomiväriä ja poskipunaa, ja tietty roosat huulet:
Parahin Lily-raati! Kertokaahan:
Uusi, luonnollisempi arkimeikki – uhka vai mahdollisuus?
Jos mahis, aion sportata tätä koko tammikuun. Luvattu!