Kun unelmamatka menee reisille

Harva asia on mennyt tällä viikolla putkeen. Joku saattaisi kutsua tätä aivan täydelliseksi katastrofiviikoksi.

Esimerkkitapaus, joka jo naurattaa kaikessa tragikoomisuudessaan: jouduimme perumaan telttaretkemme Färsaarille, päivää ennen h-hetkeä.

Mutta kun hommat räjähtävät käsille, voi aina keskittyä harmin minimoimiseen vaikkapa seuraavalla argumentilla:

enpäs ole eläissäni majoittunut itä-eurooppalaisen pääkaupungin puistossa teltan ja trangin kera.

Koska kyllä, vaikka Färsaaret menivät metsään, kuningasideasta ei luovuta edes helleaallon edessä. Lohtutelttailemaan lähdemme nyt pitkäksi viikonlopuksi, Budapestiin!

Koska lähtö koittaa tasan 12 tunnin päästä ja matkasuunnitelmia ei pyörän vuokraamisen lisäksi tietenkään löydy, on meikällä erityispyyntö ruutujen takana lymyileville Budapest-matkavinkkieksperteille: antakaa palaa!

Mitä kämäviikkoon noin muuten tulee, se ei ole tietty vieläkään täysin ohi.

Siksi inspiraatiokuvituksena kuuli kesämisu vuodelta 1971, joka muistuttaa meikälle (ja muillekin) että paremmat reissuajat eivät maailmasta lopu  ainakaan, jos jalassa on hemmetin hienot jesarisandaalit.

1971.jpg

Kuva: Muoti-Sorja

hyvinvointi mieli ajattelin-tanaan matkat
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.