S.O.S. eli jeesiä juhannuspöytään

Grillaamme saaristossa koko kesän – vähintään kerran päivässä, usein kaksi, joskus kolmekin (aamiaiseksi on vakiintunut grillatut seesamibagelit & kilo Philadelphiaa -setti). Yleensä jo kesäkuun lopulla grilli-ideani alkavat ehtyä. Niin nytkin. Uutta. Tahtoo uutta.

Speaking of uutta, uudet perunat ovat vuoden tärkeimpiä juttuja. (Karppaajat oikeasti:miten te voitte elää itsenne kanssa?) Nyt niitä saa. Luomupiiri toi jo yhden kilon kotiin. Ne syötiin hetkessä. Tänään haettiin marketista juhannuspotut. Vierekkäisissä laareissa Uudet perunat (Paimio) 2,49€/kg ja Uudet kuokkaperunat (Paimio) 6,49€/kg. Suurena kuokkimisen arvostajana maksoin kolminkertaisen hinnan kuokituista kavereista. Saanen kertoa matikkarajoittuneille, että 6.49 x 2 ei tule halvaksi. Sou not!

Uudet perunat ovat niin taivaallisia, ettei niihin voi kyllästyä.  Toisinaan niiden kanssa voi kuitenkin maltillisesti kikkailla. Kodin Kuvalehden perinteikäs ruotsalaisresepti osoittautui ihanaksi.Silliä +sipulia + kerrankin vanhanaikaista ja simppeliä kermajuustoa +köntsä voita sekaan.  Se olkoon juhannuksen ruokavinkkini. Pistäkääpä tämä pöytään.  S-O-S, miten syntisen hyvää!

sos.jpg

S.O.S. (Smör, ost & sill)

500 g varhaisperunoita
2 kesä(puna)sipulia varsineen
100 g kypsytettyä kermajuustoa
noin 100 g matjessillifileepaloja
50 g voita
suolaa, vastarouhittua mustapippuria
 

1. Raaputa perunat puhtaiksi ja keitä suolalla maustetussa vedessä kypsiksi. Kaada vesi pois.

2. Hienonna sipulit varsineen. Leikkaa juusto pitkiksi, kapeiksi tikuiksi. Valuta sillistä neste pois ja leikkaa halutessasi pienemmiksi paloiksi.

3. Puolita tai viipaloi lämpimät perunat tarjoiluvatiin. Asettele päälle sipulit, juusto ja silli. Rouhi mausteeksi suolaa ja pippuria.

4. Kuumenna voi kattilassa ja anna sen ruskistua pähkinänruskeaksi. Kaada voisula perunaseokseen ja tarjoile heti.

koti ruoka-ja-juoma
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.