Staycation VALO Hotel & Workissa





Viimeisen vuoden aikana ne pienimmätkin irtiotot arjesta ovat tuntuneet uskomattoman hyvältä! Muistan kun viime keväänä pitkän lockdownin ja sen surullisenkuuluisan Uudenmaan sulun jälkeen vihdoin lähdimme mökille vapunviettoon perheen kanssa ja olin yhtä innoissani kuin olisin ollut lähdössä suurinpiirtein Bahamalle. Vuoden mittaan olenkin yrittänyt järjestää jotain pieniä irtiottoja arjesta, toki sallituissa rajoissa. Viime viikonloppuna vietin yhden yön uudessa Ruskeasuolle avatussa VALO Hotel & Workissa, joka on nimensä mukaisesti hotellin ja toimistohotellin (tai trendikkäämmin: co-working-tilan) yhdistelmä.
VALO on brändäytynyt luonnonläheiseksi sekä sisustukseltaan että palveluvalikoimaltaan. Hotellin pääaula on aika hauska: tilaa halkoo korkea lasiseinäinen atrium josta aurinko (hyvällä säällä) lämmittää mukavasti. Puupinnat ovat sisustuksessa vallitseva trendi ja hotellihuoneet ovat rauhallisesti ja skandinaavisen minimalistisesti sisustettuja. Yksityiskohtia on mietitty: ilahduin mm. kylpyhuoneen ekologisesta Woodio-minilavuaarista sekä pienestä kierrätyspisteestä, jossa oli roskikset erikseen sekajätteelle, kierrätettäville tuotteilla sekä biojätteelle. 7. kerroksen huoneestamme oli näkymä alas pääaulaan ja sen läpi lasiseinän kautta ulos asti, vaikka ikkuna sinänsä olikin sisälle päin. Huoneessamme oli kaksi sänkyä, joista toinen oli varmaankin 140 cm ja toinen myös ehkä 120 cm eli huomattavasti normisänkyjä leveämpiä.
Koska osuimme paikalle erinäisten koronarajoitusten aikaan, oli hotellieloa säännöstelty. VALOn varmaankin mieleenpainuvin ominaisuus on sen kattoterassi & spa-alue, jonne saimme varata itsellemme ruhtinaallisen 30 minuutin ajan. Tämä tuntui aluksi tosi nihkeältä vaikka hyvin tietysti ymmärrän sen, kun vain 10 henkeä sai kerrallaan tilassa oleskella. Loppupeleissä 30 minuuttia ei kuitenkaan tuntunut niin lyhyeltä kuin olin ensin ajatellut. Pukuhuoneet oli koronan vuoksi suljettu eli vaihdoimme uikkarit ja kylpytakit päälle jo hotellihuoneessa, eikä aikaa tuhraantunut pukuhuoneissa sekoiluun. (Comfort-huoneluokan hintaan sisältyi kylpytakki sekä ihanan pehmeät kylpytossut, joista jälkimmäiset sai ottaa kotiin asti!) Pääsimme siis suoraan allasosastolle. Allasosastoon kuului sisätilassa oleva normaali uima-allas (jossa saattoi katsella isolta seinän kokoiselta screeniltä luontokuvastoa) sekä höyrysauna, takkahuone ja baari (nämä olivat suljettu tällä kertaa). Ulkona, hotellin katolla siis, oli kaksi erittäin miellyttävää hirsisaunaa, avantoallas sekä kuuma poreallas! Lauantaina sattui vihmomaan räntää joten oli aika hauska elämys istua kuumassa porealtaassa samalla kun naamaan satoi ikävää märkää ja kylmää loskaa! Toki osastolla olisi viihtynyt pidempäänkin mutta oli tavallaan oli mukavaakin kun koko osastolla oli vain sen 10 henkeä eikä mihinkään tarvinnut jonottaa – näin tuntui silti että saimme olla rauhassa.
Hotelliaamiainen hermostutti meitä etukäteen sillä sehän on tunnetusti hotelliyön paras osa, ja nyt ravintoloiden ollessa kiinni, aamiaisen sai hakea ravintolasta pussissa huoneeseen. Se olikin aikamoinen pettymys. Aamiaiseen kuului kartonkilaatikko, johon oli viskottu pari leipäpalaa, juusto-, tomaatti- sekä kurkkuviipaleita kasaan, kananmuna, margariinipaketti, 2 pikku croissanttia ja niille marmeladipurkki, pikku kippo currytahnaa, 2 appelsiiniviipaletta sekä 3 mustikkaa (?!). Lisäksi erillisessä pahvikulhossa tuli tuorepuuroa, jonka päällä oli granolaa ja muutama mustikka jälleen. Kahvin ja teen saimme take away-mukeissa itse annostella. Mistä alkaisin. Check inin yhteydessä meiltä kysyttiin erikoisruokavalioita, ja totesin olevamme kasvissyöjiä (muna ja maito ok). Kuitenkin kun haimme annoksia, annoksia ei oltu millään tapaa varattu meille erikseen ja työntekijä sanoi että ainoa lihaosuus annoksessa oli kalkkunasiivu. Oletimme sen olevan ok, mutta kun avasimme rasiat, oli limainen kalkkunasiivu heitetty juustojen ja kurkkujen päällimmäiseksi kasaan, mikä oli jo vähän inhottavaa. Avasimme bioroskiksen heittääksemme kalkkunat sinne – vain huomataksemme että bioroskiksessa ei ollut minkäänlaista pussia. Kartonkirasiaan olisi siis toivonut jonkinlaisia osiota jotta sen sisältämät asiat eivät olisi vain pyöriskelleet siellä villisti (kuten ne kolme yksinäistä mustikkaparkaa). Ainekset eivät myöskään yksinkertaisesti olleet kauhean tuoreen oloisia vaan tuntui siltä että ne oli pakattu monta tuntia sitten kaikkia hotellivieraita varten, vaikka aiemmin oli pitänyt ilmoittaa aamiaisaika ja annoksia olisi siis voinut tehdä pitkin aamua. Tuorepuurokin oli hieman valjun makuinen ja olisin kaivannut siihen enemmän lisukkeita.
Huoneessa oli myös kivana erikoisuutena ylösnouseva sänky, jonka alta sai laskettua pöydän lisätilaksi. Teimme tämän heti alkuun – ja sitten huomasimmekin että sänkyä ei saa enää takaisin. Respasta kerrottiin meille sitten että sängyn saa laskettua vain jollain mystisellä sähköavaimella eli henkilökunnan jäsenen piti se tulla laskemaan. Asiasta olisi ehkä voinut olla huoneessa joku maininta sillä emme varmaan ole ainoita jotka ovat tehneet saman ”virheen” ja yrittäneet sitten repiä sänkyä alas seinästä siinä onnistumatta.
Tässä vielä nopsa koonti plussista ja miinuksista:
+ IHANA spa-osasto joka varmasti kesällä pääsee vieläkin enemmän oikeuksiinsa
+ Comfort-huoneen leveät sängyt sekä kylpytakit ja foam-pohjaiset kylpytossut
+ Ihanan hajuiset kylpytuotteet
+ Woodion ekolavuaari kylppärissä
+ Toinen pesuallas ja iso peili huoneen puolella
+ Vedenkeitin, teet ja pikakahvit huoneessa
+ Erittäin toimivat pimennysverhot joiden ansiosta nukuimme uskomattoman pitkään
+ Kierrätyspiste huoneessa
+ Tyylikäs huone, mukavat sängyt ja sängyn selkänoja joka nerokkaasti oli loivasti kalteva, eikä pystysuora niinkuin hotelleissa usein
– Kierrätyspisteessä ei biopussia
– Ei opastusta sängyn nostamiseen/laskemiseen
– Aamiainen kokonaisuudessaan aika ankea (tosin olen ollut VALOssa aiemmin buffet-aamiaisella josta pidin kyllä kovasti! Tähän take away -versioonkin olisi vain voinut panostaa hieman)
VALO on aika uusi hotelli joten uskon että pienillä fiksauksilla siitä tulee yksi suosikeistani :)