Oki. Myönnetään. Olen käyttänyt kannabista elämäni aikana satoja kertoja, noin 10 vuoden ajan. Viiden vuoden ajan se oli päivittäistä tai lähes päivittäistä. Pilvessä tunsin olevani seksuaalisesti haluttavampi ja onnistuin piirtämään sekä maalaamaan paljon. Kirjoittamisesta ei kuitenkaan tullut mitään.
Sittemmin olen katunut syvästi tekojani ja kertonut niistä avoimesti viranomaisille. Olen ollut käyttämättä ekstaasia, kannabista, tutkimuskemikaaleja, sieniä sekä bensiinillä yskänlääkkeestä valmistettavaa liuosta melkein toiset 5 vuotta. ”Kovempiin” aineisiin en olekaan vuosiin koskenut enkä ole koskaan sortunut amfetamiiniin tai kokkeliin. Ne eivät ole olleet minusta koskaan kiinnostavia.
Kai kaikki tässä vaiheessa tietää, että kannabis voi laukaista psykoosin tai pahimmillaan altistaa skitsofrenialle?
Minulla ei kuitenkaan ole todettu ikinä päihdeongelmaa. Olen aina pakkohoidon yhteydessä tehtävissä rutiinihuumetesteissä kussut puhtaat eli huumausaineita minusta ei ole löytynyt. En suosittele kuitenkaan kenellekään edes sitä ensimmäistä jointtia, jopoa, en yhtään budia. Jos minun terveydentilaani voi vaikuttaa ollenkaan se mitä olen ennen tehnyt elämälleni, en toivo tätä kenellekään.
Ota tää juttu vakavasti hei, älä polta sitä hatsii, älä hanki paukkuja, älä tee virhettä ja vedä älyä!