Helsinki–Berliini–Lontoo–Miami–Lima
Enää huominen päivä Suomessa ja se ois sit menox!
Edessä on pitkä kahden päivän rupeama ja lentotunteja tulee kertymään lähes 20. Matka ei onneksi ole yhtäjaksoinen ja tulen viettämään torstain palloillen Lontoossa, minne lennämme Berliinin kautta. Koska aika Englannissa on rajattu, ajattelimme yhdessä toisen Limavaihtarin kanssa kiertää kaupunkia perinteisellä punaisella sightseeing-bussilla ja pysähdellä matkan varrella minne mieli tekee. Säätiedotukset lupaavat 13 astetta ja aurinkoa, eli ehkä menemmekin suoraan kentältä terdelle!
Perjantaina lähdemme aamulla Miamin kautta kohti Limaa. Toisaalta olen vähän pettynyt ettemme pääse pyörähtämään myös Miamin kuuluisilla biitseillä, mutta toisaalta tulen varmaankin olemaan niin jännityksissäni, etten malta päästä perille. Limassa, paikalliseen aikaan perjantai-iltana, meitä odottaa vielä tunnin matka kentältä majoituspaikkaamme.
Perillä tulen asumaan opiskelija-asuntolassa Mirafloresissa, joka on kuulemma varakkaampien ihmisten ja turistien suosima alue. Olen kuullut, että kyseinen asuntola minne aion on tunnettu vaihtaribileistään ja rennosta meiningistään, mutta paikassa majoittuvasta porukasta ei voi koskaan tietää etukäteen. Toivottavasti kuitenkin löydän sieltä hyviä tyyppejä keiden kanssa hengailla.
Muuten, Miraflores on kaiken lisäksi alueen tunnettu surffikeskus, enkä malta odottaa pääsyä ensimmäistä kertaa laudan päälle ja aaltoihin! Saa nähdä, koska kulttuurisokki iskee.
Pus
P.S. Vinkkejä 24h Lontoo-reissulle otetaan lämpimästi vastaan!