Iltapäivä satumaassa
Olipas Kiva päivä! Aamu viiden herätys ei tuntunut missään kun onnistuin nukahtamaan jo yhdeksän jälkeen eilen. Kyllä ne kahdeksan tunnin yöunet on niin MUST! Aamu oli mukavan kiireinen ja ehdin vetäisemään pienen puolen tunnin yläkroppa pumpin siinä asiakasta odotellessa:) Tehokasta ajankäyttöä ettei tarvinnut töiden jälkeen jäädä kun oli paljon muutakin ohjelmaa. Kyllä puolessa tunnissakin saa ihan hyvän treenin aikaiseksi varsinkin nyt kun teen liikkeet aikalailla perätysten kuntopiirimaisesti. Kevyttä on meininki mutta aina se treeni kuin treeni vaan nostaa energiatasoa ja tuo hyvän olon.
Tänään kävin pitkästä aikaa taas ohjaamassa asiakasta thefield centerissä. Yksityinen studio on ihanan rauhallinen ja leppoisa paikka niin asiakkaalle kuin ohjaajalle. En ehkä lähtisi treenaamaan vahvimpia mies asiakkaita siellä mutta soveltuu erinomaisesti perustreenarille. Studio on ihanan valoisa joka tuo mukavaa vaihtelua normaalipäiviin maan alla Fitness Firstillä. Itse sali on kyllä erinomainen uima-altaineen mutta päivänvalo kyllä tekee ihmeitä vireystilaan.
Töiden jälkeen lähdin tepastelemaan Oxford Streetille, jota usein välttelen tungoksen takia mutta tänään osoitteena oli keskustan jättimäiset lelukaupat. Vihdoin ostin kummitytölle muutaman lahjan….tiedän tiedän…kummitäti on pahasti myöhässä kun synttärit oli ja meni jo! Kävin kyllä lelukaupoilla jo muutamaan otteeseen viime viikolla ja yritin etsiä Jonskun toivomaa ”koiraa jolla on hiuksia” mutta en kuitenkaan löytänyt kuvausta vastaavaa lahjaa. Toisaalta neiti kyllä sanoi loppujen lopuksi ”ei se mitään jos et löydä, ihan sama mitä ostat kunhan ostat” hahaha. Jospa siis ostamani lahja kelpaisi.
Muutaman tunnin kävely treeni- ja ostoskasseineen alkoi kyllä tuntua jäsenissä. Olin ajatellut kävellä kotiin mutta väsymys iski ja hyppäsin taksiin. Selkä ja jalat olivat sen verran puuduksissa että autonpenkki tuntui paljon mielekkäämmältä vaihtoehdolta. Se olikin järkevä ratkaisu, niin helppoa sekä nopeaa:) Pääsin myös pikaisemmin näkemään kuinka Mika voi 1,5 tunnin viisaudenhammas leikkauksen jälkeen. Täällä se lepäili poski turvoksissa jääpussia pidellen. Taitaa olla tämä viikonloppu soppakuuri pojalla kun ei saa kunnolla suuta auki.
Lähdenkin tästä vielä ruokaostoksille ostamaan smoothie ja soppa-aineksia ja ehkä jotain pientä terveellistä naposteltavaa leffailtaa varten:) Oikein leppoisaa perjantai iltaa kaikille!
<3 Maija