Maailmalla part 2
Portugali
Lähdimme Portugaliin ystäväni Hetan kanssa, joka oli ensin tullut Amsterdamiin luokseni viettämään King`s Dayta huhtikuun lopussa. Lensimme Faroon Eindhovenin kautta, jonne piti matkustaa Amsterdamista tunnin verran junalla. Tajusimme matkalla, että vaikka alunperin luulimme olevamme lentojen kanssa ovelia ottamalla halvemmat lennot Eindhovenista, olisimme kuitenkin säästäneet aikaa ja stressiä lentämällä suoraan Amsterdamista, joten no win tässä tilanteessa. Hotellille päästessä tällä nyt ei kuitenkaan ollut enää merkitystä, vaan aloitimme rentoutumisen hotellin lounaalla ja hengailemalla altaalla. Reissun aikana pääsimme tutustumaan uuden tuttavuuden (tinder-matchin) kautta Portugalin kauniille rannoille jotka olivat hieman kauempana, ja joita tuskin olisimme löytäneet ilman opastamme, joten hyvä tuuri kävi! Rantojen lisäksi reissun parasta antia oli Albufeiran hauskat klubit, joilla kävimme tanssimassa viimeisenä iltana.
Faro oli mukava kaupunki, mutta ei ehkä mikään paras lomakohde. Keskustaan täytyi ottaa taksi eikä rantaa ollut kävelymatkan päässä. Saimme kuitenkin mitä lomalta tulimme hakemaan, rusketusta ja rentoutumista ja uskomattoman kauniiden paikkojen näkemistä. Valitsemamme hotelli oli myös todella edullinen, joten vaikka sijainnilta ei ollut paras ratkaisu, niin rahallisesti kuitenkin hyvä vaihtoehto. Päätettiin, että sitten kun ollaan vanhempia ja (automaattisesti) rikkaampia niin otamme hotellin hyvältä sijainnilta hinnasta mukisemasta.
Ensimmäisen illan dinneri
Matkaseura<3
Farossa oli koiria kaikkialla, ja ne oli kotien pihoilla vahtimassa, suurin osa oli kovia haukkumaan ja aggressiivisia, mutta tämä oli yksi kilteistä
Seuraavan kerran Portugaliin matkustaessa haluan suunnata Lissaboniin!
Kroatia, Split
Lähdimme Splitiin puhtaasti halpojen lentojen vuoksi. Löimme reissun itseasiassa lukkoon jo helmikuussa. Olin kuullut monilta Kroatin olevan kaunis ja monipuolinen matkakohde ja kun saatiin reissuporukka kasaan kyselemällä halukkaita mukaan, meillä oli lopulta neljän tytön ryhmä kasassa. Voisin ehdottomasti lähteä Kroatiaan uudelleen. Split tiivistettynä: rantoja, aktiviteetteja ja kaunis historiallinen vanha kaupunki keskellä keskustaa.
Huomasin reissulla, miten tärkeää on reissata samanhenkisten tyyppien kanssa. Kokemuksesta saa niin paljon enemmän irti, kun jakaa yhteisiä mielenkiinnon kohteita ja tapoja. Esimerkiksi joillekin sopii tiukempi aikataulu ja monien kohteiden kiertely, kun taas toisille pienistä hetkistä nauttiminen ja hitaampi aikataulu tuovat enemmän. Neljän hengen ryhmä oli siitä hyvä, että pareittain pystyttiin aika hyvin hyödyntämään kaikille parhaat tavat nauttia lomasta. Yhtenä päivänä Anna ja minä lähdimme viettämään rantapäivää, kun Linda ja Alex lähtivät melontareissulle. Illalla jaettiin kokemukset ja kaikki olivat tyytyväisiä. Ei kaikkien tarvitse tehdä kaikkea, meistä on niin moneksi.
Kirkasta vettä, kauniita vaaleiden kivien peittämiä rantoja ja lämpöä
Niin kauniita aurongonlaskuja<3
Espanja, Barcelona
Kuten aikaisemmin taisin mainita, Barcelonan reissu oli viimeinen keväälle suunnittelemani matka, ja se meinasi jopa jäädä tekemättä niin suuren kasaantuneen kuormituksen vuoksi. Onneksi onneksi onneksi kuitenkin lähdin, kun sain järjestettyä kouluhommat ja stressiä aiheuttavat tekijät reissun mahdollistamiseksi. Olin käynyt Barcelonassa aikaisemmin nelisen vuotta sitten lukiokavereideni kanssa, ja oli kyllä todella erilainen reissu tämä toukokuussa tehty. Edellistä reissua vähättelemättä. Tuo reissu oli pääasiassa klubeilla käyntiä ja turistikohteiden kiertelyä, kun tällä kertaa tutustuimme kaupunkiin melkein paikallista opasta vastaavan ryhmän kanssa (kiitos Inka<3), jolloin myös koko kaupunki näyttäytyi erilaisena. Huomasin myös, miten sitä on kasvanut noista biletysajoista hieman, kun nykyään reissuista haluaa enemmän irti eikä tyydy enää mittailemaan kaupunkeja klubitarjonnan näkökulmasta. Toki tällaisetkin reissut ovat hauskoja, tai ainakin vuosia takaperin oli! Nykyään kun maailmankatsomus on väistämättä erilainen, myös kokemukset ovat erilaisia, ja hyvä niin, kasvaminen on muuttumista ja muuttuminen on kasvamista ja niin edelleen.
Saavuttiin illalla asunnolle, ja päästiin hieman erilaiseen majotukseen kun mitä oltiin mun luona totuttu nukkumaan 12 neliön opiskelijahuoneessa kolmestaan
Brunch and cake, unelmien kahvila, niin uskomattoman kauniita ja maukkaita annoksia
Park Guell, jossa saatiin ihailla Gaudin kädenjälkeä
Ystäviä<3
Jos teen vielä reisssun Barcelonaan, tulen käymään tämän ravintolan menun läpi, lupaan!
Keväällä tuli siis kierreltyä etelänkohteita, ja nautin niistä kovasti. Hienoimmat hetket muodostivat ystävät, luonto ja ruoka, niin kuin nyt arjessa muutenkin. Reissuilla näitä ehkä vaan osaa arvostaa vieläkin enemmän.
Nyt kun D-vitamiinia on tullut tankattua urakalla, seuraava rantaloma taitaa tulla tehtyä vasta pidemmän ajan kuluttua. Tai no, eihän sitä tiedä jos Suomen kesä yllättää ja sielläkin pääsee nauttimaan auringosta ja vahingossa löytää itsensä viettämässä ”rantalomaa”. Toivotaan parasta!
<3 Maija