Mamma harrastaa pilatesta
Olen harrastanut pilatesta noin puolitoista vuotta, pääasiassa kerran viikossa. Ihmeellistä, miten noinkin vähällä tekemisellä voi olla niin suuria vaikutuksia. Ryhti on huomattavasti parantunut ja eteenpäin kenottava niska ja pää on saatu taaemmas, normaalimpaan asentoon. Edistyneemmillä tunneilla ollemme tehneet liikkeitä flow-tyyppisesti, jolloin taukoja on vähän ja liikkeetkin saattavat olla lopputunnista jo melko rankan tuntuisia. Hienkin siis saa halutessaan virtaamaan! Rakastan lajia, joka on itselle tarpeeksi rauhallinen mutta kuitenkin rankka. Tekeminen vaatii keskittymistä, joten edes pilatestunnin ajaksi pääsee unohtamaan ihan kaikki elämässä stressaavat asiat. Harvoin on tunnetta, ettei haluaisi lähteä tunnille.
Oman ohjaajani tunneille en nyt raskauden aikana oikein voi mennä, koska kasvavan massun takia liikkeitä pitää soveltaa aika paljon eikä ohjaajalla tai itselläni ole vielä tarpeeksi kokemusta raskausajan pilateksesta. Nyt kerron teille salaisuuden. Rekisteröidyin yhdelle vauvafoorumille, jossa oli järkevän oloista keskustelua. Joulukuussa synnyttäville helsinkiläisille perustettiin sitä kautta oma Facebook-ryhmä, johon liityin. Tuon ryhmän sisältä löytyi tarpeeksi monta ihmistä, että kasattiin mammapilatesryhmä ja saatiin osaava ohjaaja pitämään meille tunteja. Tällä ohjaajalla käynti olisi mahdollista myös synnytyksen jälkeen yhdessä vauvan kanssa, mutta katsotaan nyt tämä syksy ensin.
Ensimmäinen tunti oli keskiviikkona ja siinä kävimme ensin läpi perusjuttuja pilateksesta ja raskausajan tuomista muutoksista treenaamiseen. Sitten kokeilimme muutamia perusliikkeitä hieman varioiden. Vaikutti hyvältä. Muut ryhmämme jäsenet ovat aloittelijoita, joten tahti on tietty sen mukainen. Saattaa käydä itselle jopa tylsäksi, mutta onneksi liikkeitä voi useimmiten tehdä oman osaamisen ja jaksamisen mukaisesti rankemmin tai iisimmin. 🙂
Toivon todella, että nämä tulevat pilatestunnit ja opit (kotonahan niitä liikkeitä voi tehdä itsenäisestikin, kun tietää mitä tekee) auttavat orastaviin selkäkipuihin. Alaselkää vihmoo välillä siihen malliin, että kävely meinaa muistuttaa ankkaa. Taitaa SI-nivel löystyä, mutta katsotaan jos ei jumppaaminen auta niin pitänee hankkia tukivyö tms.
Sain myös äidiltäni jumppapallon. Taidankin samantien pumpata sen täyteen ja opetella käyttämään sitä.