Tervetuloa uusi vuosi
Vuosi lähestyy loppuaan ja saa aina pohtimaan, miten kuluneet kaksitoista kuukautta ovat sujuneet ja mitä uutta seuraava kierros auringon ympäri mahdollisesti tuo tullessaan. Kulunut vuosi oli monella tapaa erilainen kuin edeltäjänsä. Kiirettä ja stressiä oli enemmän, mutta samalla myös paljon uusia mielenkiintoisia juttuja, jotka piristivät ja innostivat. Kokonaisuudessaan 2023 oli oikein hyvä ja positiivinen. Alkuvuoden epävarmuudesta edettiin vuoden aikana nykyhetken vauvantuoksuiseen, leppoisaan arkeen.
Isoin ero vuodessa 2023 verrattuna aiempiin oli se, että olin valtaosan vuodesta töissä. Lasten hoitaminen on ollut pitkään isoimmassa roolissa arkeani, mutta tänä vuonna (huolimatta kolmannesta raskaudesta) keskittymisen keskiössä oli työ. Tammikuussa viimeistelin gradun, helmikuussa aloitin työharjoittelun ja siitä sitten jatkoin vielä kesän ja alkusyksyn ajan töiden tekoa. Vaikka lokakuussa koitti äitiysloma ja nyt vuoden viimeiset kaksi kuukautta perheessämme on ollut uusi ihana pieni vauva, koen, että vuotta kokonaisuudessaan leimaa kuitenkin nimenomaan oma siirtymäni työelämään. Sen lisäksi vielä mieskin aloitti maaliskuussa uudessa työpaikassa.
Totta kai perhe on silti jokaisessa vuodessa suuressa roolissa – ovathan lapset pieniä ja arki pyörii joka tapauksessa hyvin paljon heidän ehdoillaan. Vauvan syntymä on tietysti paljon merkityksellisempää kuin töissä olo, mutta koska pikkuisemme syntyi vasta marraskuussa, uskoisin, että vuosi 2024 on enemmänkin se, joka jää mieleen kolmannen lapsemme vauvavuotena. Nimittäin mitään muuta ihmeellistä suunnitelmaa ensi vuodelle minulla ei olekaan, kuin olla vauvan kanssa kotona ja nauttia rauhallisesta arjesta perheen kanssa. Odotettavissa on rentoa kotiäiteilyä, paljon vapaata aikaa ja yhteisiä puuhia.
Useammat isot, arkeen merkittävästi vaikuttaneet muutokset ovat tehneet sen, että vuodenvaihteen 2023 muistelu tuntuu jo tosi kaukaiselta. Silloin vasta toivoimme raskautta, mies etsi töitä ja itse jännitin omaa töihin menoani. Tulevaisuus oli aika hämärän peitossa, kun ei tiennyt, mitä tapahtuisi ja milloin. Siihen verrattuna tuntuu, että nyt paletti ja siirtymä uuteen vuoteen on paljon selkeämpi. Miehellä on vakituinen työ ja minä olen koko ensi vuoden kotona vauvan kanssa. Isommat lapset käyvät jonkin verran päiväkodissa ja arki pyörii ennallaan. Mitään isompia mullistuksia ei ole ainakaan tiedossa. Toki elämä voi aina yllättää, mutta kun suunniteltavat asiat ovat luokkaa menisikö sitä kuopuksen kanssa muskariin eivätkä saakohan mies ikinä töitä ja perheemme kolmatta lasta, voi tulevaa vuotta katsoa aika levollisin mielin.
On tavallaan aika jännä fiilis jäädä äitiyslomalle niin, ettei itsellä ole mitään ”sivuprojektia” hoidettavana. Aiemmin olen jatkanut opintojen tekemistä vauvan hoidon ohessa sitten, kun arki on sen mahdollistanut, mutta nyt koulu on suoritettuna eikä mitään vaatimuksia siihen suuntaan ole. Saa siis nähdä, mitä omaa tekemistä tai harrastusta keksin tulevalle vuodelle! Vaikka vuoden isot linjat ovat selkeät, mitään tarkempia suunnitelmia ei ole valmiina. Ainakin joku vauvaharrastus olisi kuitenkin kiva aloittaa kuopuksen kanssa. Varmasti ennätämme paremmin osallistua koko katraan kanssakin vaikka perhekerhoihin.
Mies on viihtynyt työssään niin hyvin, että hän aikoo vaihtaa ensi vuonna aiemmasta 80-prosentin työajasta täysiaikaiseksi. Vaikka miehen yksi arkivapaapäivä viikossa on tuonut kivaa joustoa aikatauluihin, uskoisin, että arki säilyy mukavan leppoisana sen loputtuakin. Puolison työajat kun ovat joka tapauksessa joustavat ja hän tekee hommia lähestulkoon aina kotoa käsin. Työaika on myös mahdollista vaihtaa takaisin osa-aikaiseen, mikäli siltä alkaa tuntua. Ja kyllähän hieman pulleampi palkkapussi tarkoittaa samalla, että asuntosäästötili kasvaa ja opintolaina pienenee hieman vauhdikkaammin! Olen viime aikoina ollut tosi inspiroitunut selailemaan myytäviä taloja ja pohtimaan asuntoasioita, vaikka todellisuudessa oman kodin ostaminen ei ole meille ajankohtaista vielä pariin vuoteen. Mutta ainahan sitä saa haaveilla…
Kesä 2023 meni meidän molempien osalta töitä tehden, kun lomia ei ollut kertynyt. Lomailimme vain viikon yhdessä, ja lisäksi lapset olivat pari ekstraviikkoa kotona osittaisia työaikojamme ja lähipiirin hoitoapua hyödyntäen. Ensi vuodelta odotankin kunnollista yhteistä kesälomaa koko perheenä. Olisi kiva keksiä jotain hauskaa lomatekemistä – suunnitelmissa on ainakin mökkeillä ja tehdä reissut Puuhamaahan ja Särkänniemeen. Hassua ajatella, että vauvakin on kesällä jo reilusti yli puolivuotias!
Kaiken kaikkiaan odotan vuotta 2024 iloisin ja levollisin mielin. On ihana päästä jatkamaan kuopuksemme vauvavuotta rennosti kotona touhuillen.