Testissä: Glögit (Alkon)
Alkossa on monen monenlaista hienoa juomaa ja joulun aikaan suosituimpia lienee erilaiset glögit. Glögiviidakko on kuitenkin to-del-la hankala ja me haluamme auttaa ihmisiä tekemään oikeita valintoja. Arvioimme tällä kertaa riemukkaalla sokkotestillä, mitä glögiä alkosta kannattaa kotiuttaa!
Pulloja oli viisi, sokkotesti koskee neljää (kuvasta ensimmäinen vasemmalta mustaherukka EI ollut sokkotestissä, koska Clarissa ja testihenkilö kolme eivät voineet leipoa pipareita selvinpäin ja piti avata malttamattomana pullo). Neljää glögiä laitettiin kertakäyttömukeihin ja testihenkilölle ojennettiin aina yksi kerrallaan arvioitavaksi.
Testissä olleet pullot Perinteinen valkoviini glögi, Hassel Glögi, Blossa13, Herrljunga rommirusina Glögi.
Testihenkilö 1. Clarissa:
- Valkkari: Haisee viinahielle, maku on laimea ja halpa valkkarinen (el tiempomainen).
- Hasseli: Haju on hasselpähkinäinen. Maku: ei pahaa, paahteinen ja tumman pähkinäinen. Nahkainen.
- Blossa: Haju: tumma perinteinen glögi. Maku: väkevä, sitruksinen, hapokas.
- Rommirusina: Haju suklainen. Maku: hyvää, leikkisän karamellimäinen, sopivan mausteinen.
Testihenkilö 2. Elysee:
- Valkkari: Haju: halpa alkoholi. Maku: vähän mauton, laimea, halpa.
- Hasseli: Haju: Makea ja viinainen. Maku: sitruksinen.
- Blossa: Neilikkainen haju, maku vähän kirpeä, vaaleanruskeainen.
- Rommirusina: Haju: lämmitetty/tislattu alkoholi. Mausteinen ja tumma.
Testihenkilö3:
- Valkkari: Pahaa, ei ei ei.
- Hasseli: Paha palanut haju. Maku. NOU NOU ja NOU, tulee turhajenni mieleen.
- Blossa: Glöginen, viininen. NOU NOU.
- Rommirusina: Myrkyllinen haju. Maistuu viinalle.
Vinkkejä joulujuomia metsästävälle: Kaikki hyvät erikoisglögit myydään loppuun ennen aattoa, suosittelemme ostoksille jo joulukuun alussa. Emme saaneet esimerkiksi suklaa-appelsiiniglögiä enää.
Paha valkkariglögi muuttuu hyväksi valkkariglögiksi, kun sekaan kaataa sitruunajääteetä.
Tässä on kuva muutaman lasi.. pullollisen jälkeen, kun lähdettiin yhdelle:
Illan lopputulos. Ahdistelevat kännit. Ahdistelimme baarissa, että kinkkiravintolassa poikia. Kiinalaisessa on erityisen hyvä ahdistella ongelmasuhteisia miespuolisia ja ehdotella kaksykköstä. Lisäksi kannattaa kysyä onko jonkun tyttöystävällä tyttöystävä.