Vain juoksulupauksia vuodelle 2015

Nyt ollaan taas asian ytimessä. Juoksu kulkee ihan ok. Kulkee hitaasti, mutta ihan hyvällä motivaatiolla. Lauantaina osallistuin Tuusulassa winter trail cupin ensimmäiseen osakilpailuun 10km matkalle. Se oli hauskaa. Meitä oli yllättäen hyvä kuuden hengen porukka, johon mieheni lisäksi osallistui siskoni, hänen kaksi kaveria ja mieheni kaveri. Kellään ei ollut nastoja jalassa, jotka taisivat olla suurimmalla osalla osallistujista. Peilikirkas jää ei ollut niken free-kengillä optimaalisin, mutta maaliin päästiin. Tosin itse eksyin toisella kierroksella ja tein pienen lisälenkin. Onneksi ei ollut mitään aikatavoitteita, vaikka kyllähän sen ketutti seistä Tuusulan metsässä yksin epävarmana siitä, mistäpäin oli tullut ja mihin pitäisi mennä… Ja ei. Suunnistuskartasta ei ollut mulle mitään hyötyä. Takaisin polulle pääsin kuin pääsinkin ja maalissa oltiin ajassa 1h6min. Seuraavalla kerralla paremmalle menestyksellä. Promise.

tuusulatrail.jpg

Sunnuntaiksi riitti intoa ja paukkuja juosta 22km hidas lenkki Kampista, Espoon Laajalahden, Otaniemen ja Kuusi- Lehtisaaren ja Lauttasaaren kautta takaisin kotiin Kamppiin. Tää fiilis tuli lähinnä siitä kun mieheni kanssa tehtiin uudenvuoden lupaus vuodelle 2015: 15 yli 21km lenkkiä ja 10 kisaa. Näistä yhden tulisi olla täyspitkä maraton. No kotiin päästiin, mutta auta armias miten loppu ihminen voi olla tollaisen lenkin jälkeen. Mun enkka puolikkaalla on 1h50min, miehelläni 1h 38min… Nyt tähän meni 2h 30min ja kumpikaan ei päässyt loppupäivänä sohvalta ylös. Ehkä edellispäivän kisa teki tepposet kummallekin tai jotain on pahasti pielessä? No joka tapauksessa yksi rasti kisalle ja yksi yli puolikkaalle lenkille. 

su22.jpg

Edellispäivänä loppiaisena juostiin vajaa 9km 14 asteen pakkasessa lähimaastossa nautiskellen ja palautellen. Matka tuntui lyhyeltä ja mukavalta, vaikka lenkin jälkeen rillit olikin täyshuurussa ja hiukset niin takussa, että meinasin ottaa fiskarssit käteen ja kehitellä itselleni uuden tukkamallin, lyhyen sellaisen. Kolme erilaista harjaa ja kolme tuntia siinä meni niin tukka oli taas selvä. Taas muistin miksi tiukka letti on hyvä juoksukampaus tai miksi ponnaria ei kannata sulloa takin ja kaulahuivin sisään.

huuru.jpg

p.s. Maraton juostaan Forssan suvi-illassa kesäkuussa…

hyvinvointi liikunta