Parhaat ja turhimmat vauva-hankinnat

Ennen kuin olin raskaana, mutta haaveilin raskaudesta löysin kirppikseltä odotushousut. En voinut vastustaa kiusausta ja ostin ne. Piilotin toki vaatekaapin perälle jotta mieheni ei pitäisi minua ihan pimeänä. Myöhemmin olen kertonut ostoksestani. 😀

Kun plussasin jouduin hillitsemään itseäni etten olisi samantien rientänyt ostamaan kaikkea tulevalle vauvalle (keltähän vauva on kärsimättömyytensä perinyt). Ostin vauvan vaatteita kirppikseltä jo ennen rakenneultraa vaikka en tiennyt tuleeko tyttö vai poika. Joitain turhia vaatehankintoja tuli siis tehtyä mutta suurin osa tuli käyttöön. Ostin vain muutaman vaatteen uutena.

Turhat:

Ensimmäinen vauvahankinta mikäli vaatteita ei oteta huomioon oli  tiny loven sitteri. Ystäväni oli suositellut sitä ja  löysin sen edullisesti Facebook kirppikseltä. Se oli meille aika turha ja luovuinkin siitä melko pian. Vauva ei siinä erityisemmin viihtynyt.   Siinä hyvä esimerkki kuinka vauvat ovat erilaisia ja mikä toimii muilla ei välttämättä toimi meillä ja toisinpäin.

Tiny loven sitteri ei ollut meillä juurikaan käytössä.

Saatiin kaveri pariskunnalta lainaan baby björnin sitteri. Sillä oli enemmän käyttöä, mutta ilmankin oltais pärjätty.

Rintapumppu
Rintapumppu on varmasti hyödyllinen monelle, mutta minulta sitä maitoa tulee niin hyvin että se oli loppujen lopuksi vähän turha. Käsin lypsämällä saan hyvin maitoa tulemaan. 😀

Swaddle Upin kapalopussista olin kuullut /lukenut paljon kehuja mutta meillä neiti ärsyyntyi kun sen puki päälle.

Jotkut imetysvaatteet on ollut turhia. Useilla normaali  vaatteillakin pärjää aika pitkälle, esimerkiksi vetoketjulliset ja edestä napitettavat paidat ovat näppäriä.

Hoitopöytä on ollut meillä kovassa käytössä, mutta mikäli esimerkiksi pyykkikoneen päälle onnistuu laittaa hoitoalusta voi hoitopöytä olla turha hankinta.

Loppujen lopuksi turhia hankintoja on todella vähän.

Parhain hankinta sekä minun että mieheni mielestä on syöttötuoliin asetettava vauva-osa. Vauva viihtyi siinä paremmin kuin missään muualla. Esimerkiksi tehdessämme ruokaa ja ruokailessamme hän pystyi seuraamaan vierestä. Ainut miinus tässä setissä on hinta, uutena setti maksaa noin 300e. Hyödynsin Facebook kirppistä ja sain ostettua setin alle satasella :)

Yksi parhaimmista hankinnoista on mielestäni hoitoalusta, jonka pystyy ottamaan mukaan minne vaan. Todella näppärä ja helppo puhdistaa.

Tämä färg & formin hoitoalusta on ollut monesti reissussa mukana.
Unipesässä vauva nukkui päiväunensa lähes aina 3 kk ikäiseksi asti. Koen että se on hyvä hankinta.
tripptra%25C3%25A5%25C3%25A5.jpg
Tripp Trapp tuoli ja erityisesti newborn-osa osoittautui parhaimmaksi vauvahankinnaksi.

Mikä on ollut teillä paras vauvahankinta? Mikä on jäänyt käyttämättä. Jätä kommenttia :)

koti ostokset kirppisloydot