1/2 Synttärit!!!
Samaan tapaan kuin kolme kuukautta sitten, meillä juhlittiin eilen syntymäpäiviä. Vauvat ovat jo kuuden kuukauden ikäisiä, 1/2 – vuotiaita! Vau!
Vaikka säät olivatkin vielä varsin kesäiset, niin teemaksi olin valinnut syksyn ja ulkoilun. Vauvoilla oli vastikään käytettyinä ostamani vaellushousut, jotka ovat muuten osoittautuneet loistaviksi kantoreppuilussa – sopivan kevyset ja nopeasti kuivuvat, mutta kuitenkin hieman tuulta ja kosteutta pitävät. Niken sporttibodyt ja pipot ovat rapakon takaa tuotu.
Ulkoiluteeman innoittamana myös kuvat otettiin ulkosalla; loma-asuntomme lähellä sijaitsevassa lasten leikkipuistossa. Ihan tuurilla löysimme kivan, rauhallisen nurkan kuvaussessioon, puistossa kun oli melkoinen meininki. Aurinkoinen lauantai oli houkutellut lapsiperheet ulkoilemaan, leikkimään ja grillailemaan.
Tällä kertaa mukana olivat myös isovanhemmat, jotka myös innostuivat räpsimään kännyköillään kuvia joka suunnasta… Jouduin heitä sitten aina odottelemaan tai ystävällisesti pyytämään siirtymään pikkuisen edemmäksi varjojen vuoksi. Muistelin kaiholla edellistä kuvaussessiota, kun sain yksin hoidella kuvaamisia äitini toimiessa näppäränä kuvausassarina. :) Vauvoja kuvaillessa kun pitää olla nopea ja monta hyvää kulmaa tai ilmettä jäi nyt ikuistamatta. Mutta olihan tässäkin tarpeeksi ja saivatpahan isovanhemmatkin kivoja syyskuvia muistoiksi.
Vauvat olivat tyytyväisiä ja hyväntuulisia koko session ajan. Erityisen kiinnostuneita he olivat repimään ruohikkoa, jota kohden yritettiin pyörähtää välittömästi, esteli äiti sitä tai ei. Hienot lähizoomailut jäivätkin vähemmälle tällä kertaa.
Kakuksi väänsin vähäeleisen 1/2-kokoisen syyskakun, vaniljakreemitäytteellä. Alunperin oli ajatuksissani tehdä ihan tavan omenapiirakka, mutta sitten bongasin netistä tuollaisia marsipaanista tehtyjä syyslehtiä ja pakkomielle oli valmis. Sinänsä kiva, että sain myös käytettyä pois kaapissa pyörineen (jo vanhaksi menneen…) sokerimassakuorrutteen. En ole ennen sokerimassakakkuja tehnyt (enkä niiden makeuden vuoksi varsin tykkää), mutta varmaan lasten kasvaessa se tulee tutuksi, sillä kun voi helposti tehdä erilaisia teemakakkuja.
Mutta tällaiset puolivuotissynttärit oli meillä. Seuraavan kerran synttäreitä juhlitaan joulukuun alussa ja teemaa ei varmaan tarvitse paljoakaan arvailla. Huomenna meillä on sitten puolivuotistarkastus lääkärissä, viralliset punnitukset ja mittaukset ja luultavasti jälleen rokotuksia. Jännittävää!
Kivaa tulevaa viikkoa kaikille! :)
Edellisten synttäreiden tunnelmiiin pääset täältä: blogit/matkalla-perheeksi/14-synttarit.