Totuus tulee miehen suusta eli #husband
Viime ajat blogi on ollut hautautuneena vauvan puklun ja alati kasvavan vaippavuoren alla. Nyt olisi vihdoin aika kaivella se sieltä taas esille ja mikäpä olisikaan helpompi tapa tehdä se kuin valmiiksi saneltu postaus. Tosin viikko tähänkin tuhraantui aikaa mutta hiljaa hyvä tulee vai kuinka 🙂
Kukaan vähänkään blogeja lukeva ei varmaan ole viime aikoina voinut välttyä blogeissa ahkerasti kiertävältä #husband/#boyfriend- haasteelta, jossa siis mieheltä kysytään liuta itseä koskevia kysymyksiä. Ja koska kaikki muutkin niin minäkin. Haaste ja haastattelu sattui siinäkin mielessä oivaan saumaan, että viikon päässä häämöttää meidän neljäs hääpäivä, joten oli ihan kiva laittaa mies tenttiin ja nähdä kuinka hyvin tai huonosti hän vaimonsa tuntee. Muistakin blogeista tuttuun tapaan miehen vastausten perässä kursiivilla omat vastalauseet asioihin 🙂
***
– Hei, mä kuule haastattelen sua vähän tuonne blogiin…
– Aha, okei…Aki, kolookytyksvee, Oulu…mitä muuta haluat tietää?
– Noni,hiljaa! Mulla on sulle oikeita kysymyksiä.
1. Jos vaimosi katsoo telkkaria, mitä siellä todennäköisesti pyörii?
– Hömppää! Ei ainakaan mitään asiaohjelmia vaan jotaki turhaa, niinku Muodin huipulle ja Ensitreffit jossakin alttarilla.
– Ei ne oo hömppää vaan ihan asiallista ohjelmaa.
-Hömppää.
2. Minkä kastikkeen hän valitsee salaattiinsa?
– Tsatsikia.
– No en mä kyllä käytä salaatissa kastiketta mutta jos käyttäisin niin vois hyvinkin olla tsatsikia.
– No et käytäkään kyllä mä sen tiesin.
3. Mikä on hänen inhokkiruoka?
– Hmm, joku kinkkukiusaus.
– Todellakin! En voi sietää kinkkua, yäk!
4. Menette ulos illalliselle ja drinkeille, mitä hän tilaa?
– Kanaa ja valkoviiniä.
5. Mikä on hänen kengänkoko?
-37
-Joo, joissain saattaa olla näin raskauksien jälkeen myös 38.
6. Jos hän keräilisi jotain, mitä se luultavasti olisi?
– Kenkiä!
Hah, helppo!
7. Mitä hän voisi syödä päivittäin kyllästymättä?
– Suklaata
– Nämähän on ihan liian helppoja kysymyksiä!
8. Minkälaista musiikkia hän kuuntelee?
– Sellasta pyllynketkutusmusiikkia
-MITÄH?
– No semmosta hötkytikötkyti, kyllä sä tiiät.
– No joo mutta aika paljon kyllä nykyään vaan radiomusiikkia eli mitä sattuu tulemaan. Paitsi sitten kyllä radiokanavasurffaan.
9. Minkälaisista elokuvista hän pitää?
– No hömpästä.
– Ei taas hömppää! Ei voi kaikki olla hömppää mitä mä katson.
– No hyvä on, romanttisista komedioista.
10. Minkä väriset silmät hänellä on?
– Siniset
11. Kuka on hänen paras ystävä?
– Varmaan olisko se M sitten…
– No joo’o, varmaankin omalla tavalla joo.
12. Asia, mitä usein teet josta hän ei pidä?
– Hmm…jaa…no olisko varmaan jotain, että en siivoa jälkiäni tai jotain? En kyllä tiedä, kerroppa.
– No siis tuokin oli kyllä totta mutta eniten ehkä se, että aina kun ollaan jo myöhässä (eli aina) niin otat vielä yhden kupin kahvia, koska kuulemma ainahan sitä yhden nilkkakupillisen kerkeää. Ja mikä edes on nilkkakupillinen?!
13. Missähän on syntynyt?
– Oulussa.
14. Jos leipoisit hänelle synttärikakun millainen se olisi?
– Ai mä leipoisin sulle vai? En leipois, en osaa. Mutta varmaan joku juustokakku.
– Joo, nam. Opetteleppa tekemään.
15. Minkä parissa hän viettää mielellään useita tunteja?
– No puhelin, iPad.
– Ei mitään lisättävää :D
16. Mitä hän osaa erityisen hyvin?
– Hoitaa lapsia. Kyllä mä sulle hattua nostan tällä kolmen lomapäivän kokemuksella, melkosta touhuahan tämä on.
<3 Olin varma, että vastaus on joku nalkuttaa tai tuhlata rahaa tai jotain :D
17. Mikä on oudointa ruokaa, mistä hän pitää?
– Hmm…hmm…nyt on kyllä paha sanoa, kun et sä nyt mistään ihan tosi oudosta edes tykkää eli ei tuu kyllä mieleen.
18. Mitä kolmea asiaa hän kantaa aina mukanaan?
– Huulikiilto…nyt on kyllä paha, kun riippuu vähän mihin oot menossa. Ei sulla ole aina puhelin mukana eikä edes avaimetkaan…
– Mutta huulikiiltoko sitten on?
– Joo.
19. Mikä saa hänet ärsyyntymään?
– Idiootit.
????
20. Entäs piristymään?
– Suklaa…no ei! No varmaan joku hartiahieronta tai semmonen.
Suklaa ja hieronta, molemmat käy.
21. Ketä julkisuuden henkilöä hän ihailee?
– Noooh, en mä tiedä…Janina Frostell tai Jennifer Lopez ehkä?!
-Molemmat kyllä ehdottomasti kauniita naisia ja girl crush- materiaalia mutta en sanois, että ihailen. Ei oikein ehkä ole ketään ketä erityisesti ihailisin.
22. Millainen hän on vaimona?
– Haastava välillä mutta rakastettava.
-Elämässä täytyy olla haasteita :)
23. Milloin hän tapasi vanhempasi?
– Isän sä oot tavannu sillon ajat sitten ja äitin sillon 2000- mitä se nyt oli, 2009?
24. Mikä on hänen uusin villityksensä?
– Shoppailu ei nyt ainakaan ole mikään uus villitys…
–No ei! Se on ihan sisäsyntyinen juttu, äidinmaidossa imetty :)
-Ei sulla taida nyt olla mitään uutta villitystä.
25. Millainen on hänen kotilook?
– Joku toppi ja oleskelupöksyt. On sulla kuitenkin aina tukka laitettu tai meikkiä ettet sä miltään pubiruusulta näytä.
– Hah, kiitos.
Kyllähän tuo näyttäis tuntevan kenen kanssa on rinkulat tullu vaihdettua. Tasa-arvon nimissä haaste tulee kuulemma suorittaa myös toisin päin eli silloin piinapenkkiin istun minä. Iiks, kuinkahan siinä käy.
Muiden Lilyläisten #husbandeja voi lueskella ainakin Ei beigeä- blogissa, Lentoaskeleissa, Kahvia, kiitos- blogissa ja Gougar Womanissa.