Not to the face, not to the face!

Ei varmaan olla ainoita, joiden vauva on sitä mieltä, että naaman pesu on maailman kamalinta. Ja tätä tappelua pitäisi sitten joka syötön jälkeen ja vielä ennen nukkumaanmenoakin käydä. Meillä ongelma ratkesi itse tehdyillä vanulapuilla, jotka ilmeisesti tuntuvat mukavan pehmeiltä vauvan naamalla. Ohje on mukaelma täältä, jotenkin sain näistä omalla tavallani siistimpiä. 

Käytä näihin puuvilla/bambu-sekoitetta, pääasia että langan voi pestä 60 asteessa. Samasta langasta voit tehdä tiskirättejä!

Eli virkkasin 5 ketjusilmukkaa ja tein ekan kierroksen ”puhvit” suoraan siihen keskiympyrään, en erikseen jokaiseen silmukkaan. Tällöin puhvit oli helpompi työntää tiiviiksi. Helppoja ja nopeita ja tosi nättejä! Ja ekologisia! Ja pehmeitä! 

img_2058_0.jpg

kauneus diy