Yhden lauseen elokuva-arvioita 3
Kun arjessa ei ehdi kirjoittaa pidempiä arvioita, on paras tiivistää näkemänsä yhteen lauseeseen.
Jonathan Losey: Modesty Blaise [ 1966, suom. Modesty Blaise – Pistävä perhonen ]
Tällä Modestyllä ei paljon yhteistä viileän sarjakuva-esikuvansa kanssa ole, mutta onhan tämä älyvapaa ja visuaalisesti hämmentävä rämellys hyvin viihdyttävä trippi 60-luvulle.
//www.youtube.com/embed/IN9uh1bSsYo” width=”420″>
+ + + + + + + + + + + ++ + + + + + + + + + + + + ++ + + + + + + + + + + + +
Robert Allan Ackerman: The Ramen Girl [ 2008 ] ► Löytyy Netflixistä
Ikävän ennenaikaisesti keskuudestamme poistunut Brittany Murphy on hunajainen, mutta amerikkalaisneidon ramenkokkiseikkailu on sen verran kömpelö tekele, että Tokion maisemat nousevat kiinnostavimmaksi asiaksi elokuvassa.
+ + + + + + + + + + + ++ + + + ++ + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + +
Spike Jonze: Her [ 2013 ]
Her pyrkii yhdistämän scifiä ja tyylitellyn seesteistä ihmissuhde-draamaa, mutta lässyttävä dialogi, laahaava juonenkuljetus ja karmaisevan teennäiset henkilöhahmot tekevät vaivaannuttavuudessaan elokuvan läpikatsomisesta todellista tuskaa.
PS. Spike Jonzen Being John Malkovichin jälkeinen pitkien elokuvien laadullinen syöksykierre saa kyyneleet silmiini.
+ + + + + + + + + + + ++ + + + + + + + + + + + + + + ++ + + + + + + + + + +
Ei parane lopettaa negatiivisuuteen. Paras viimeiseksi:
Jean-Marc Vallée: Dallas Buyers Club [ 2013 ]
Matthew McConaughey tekee aivan helvetin hienon näyttelijäsuorituksen tässä aika täydellisesti rakennetussa kuvauksessa yhden miehen taistelusta vallanhimoista virkamieskoneistoa ja rahanhimoista lääketeollisuutta vastaan.