Ultimate challenge: shoppailu vaavin kanssa

No nyt oltiin tänään asian ytimessä! Nimittäin käytiin vaavin kanssa kaksin kaupungilla, ensimmäistä kertaa. Tähän mennessä reissut ovat sijoittuneet siis lähinnä ruokakauppaan tai isompiin kauppoihin kuten Prismaan, mutta nyt koin, että olemme valmiita tähän haasteeseen. Varsinkin kun aamulla totesin että nyt lähdetään kauppoihin, neiti alkoi kiljua riemusta. Ajoissa se pitää aloittaa, kyllä tästä vielä himoshoppaaja koulutetaan.

Olen oikeastaan vierastanut kauppoihin menoa myös siksi, että minua ärsyttää ihan suunnattomasti ihmiset, jotka töhelöivät vaunujen kanssa toisten edessä. On ollut vaikeaa hyväksyä ajatus, että nytkö muka pitäisi alkaa itse sellaiseksi? Kuitenkin kun asiaan alkaa keskittyä, aika moni pyörii vaunujen kanssa esimerkiksi kauppakeskuksissa. Mietin toki myös sitä, että missä kaupoissa pystyn käymään, mahtuuko siellä edes liikkumaan. Siellä missä itse olen töissä, järjestelemme rekit aina niin, että väleihin mahtuu esimerkiksi vaunujen tai pyörätyuolien kanssa, kaikkialle. Kuitenkaan ihan joka paikassa tällaista asiaa ei muuten ole huomioitu, mikä on sinällään aika mielenkiintoista.

fullsizerender28.jpg

Vaavi menossa mukana kirjakaupassa.

Me kuitenkin aloitimme kevyesti, kävimme kirjakaupassa ja ihan vain parissa vaateliikkeessä pyörähtämässä. Tällä kertaa mukaan ei siis tarttunut mitään kirjaa kummempaa, koska tällä hetkellä kaupat eivät tarjoa minulle mitään. Pelkkää mustaa, miksi! Nyt on kuitenkin kevät tulossa, eikös mustaa ja valkeaa ole saatu ostaa koko talvi ihan tarpeeksi, välittämättä siitä ettei esimerkiksi se musta sovi juuri kenellekään, niin. Nyt sitten hyllyillä pyörii myös sellaisia kevät ihmeellisyyksiä, kuten oliivi, jota yleensä tottuu näkemään syksyisin. Säästyypähän rahat. Jos ei siis lasketa sitä, että netissä olen kyllä shoppaillut ihan onnistuneesti.

Kokonaisuudessaan, meillä meni neidin kanssa kuitenkin ihan hyvin ja joudun ehkä nyt heivaamaan osan ennakkoluuloistani johonkin. Se on jännä että kun menet tuolla vaunujen kanssa, ihmiset pääasiassa hymyilevät minulle. Miksi? Olenko ollut vain omassa kuplassani, kun katson pitkin nenääni vaunuilijoita? Pitäisi muistaa, että suurimmasta osasta lapsi on kuitenkin ”tosi jees”, en ilmeisesti osaa vielä sulautua tähän porukkaan. Myyjät myös alkoivat kertoa minulle juttuja siitä, millaisia shoppailijoita he itse ovat olleet pieninä ja kuinka äiti on saanut menettää hermonsa. Tavallaan aika hauskaa, onpahan nyt sitten jotakin mitä odotella.

fullsizerender30.jpg

Ärsyyntyineitä ämmiä? Ai ei? Vain minä?

No okei, yksi heräteostos tarttui mukaan, nimittäin Mavala garden party collectionin yksi kynsilakka, sävyä Freesia. Aivan ihania keväisiä sävyjä kaikki. Ehkä voisin tänään lakkailla kynnet, olen kehittynyt siinä melkoisen taitavaksi. Lakkaaminen täytyy suorittaa yleensä yötä vasten ja koettaa mennä nukkumaan niin, ettei sotke lakkaa ihan joka paikkaan. Jos haluaa tehdä jotain monimutkaisempaa, on se yleensä parin päivän projekti ja lakkaa tulee sudittua aina silloin, kun on hyvä väli. Olenpa välillä lakkaillut kynsiä yösyöttöjenkin yhteydessä! Koska muuten siinä käy niin, että juuri kun saat kynnet valmiiksi, vaavi herää esimerkiksi päikkäreiltä, sitten täytyy vaihtaa vaippaa ja syöttää ja ties mitä ja sitten lakat ovat rullalla ja vaavi lakassa ja äiskä vihainen. Joten, kauneuden hoitamisesta täytyy vain opetella uudet rutiinit, siitähän ei missään nimessä tingitä, jos aikoo järjissään pysyä tämän kaiken keskellä. Aina löytyy aikaa, vaikka sitten keskellä yötä!

fullsizerender29.jpg

kauneus meikki lapset vanhemmuus