”Terveellinen fitnessruoka on kallista” – myytti kumottu! (Varoitus: sisältää faktaa)
Heippa taas kaikille!
Uusi ruokavalioni tipahti sähköpostiin ja päätinpä aikani kuluksi kumota myytin siitä, että terveellinen, maistuva ja ravinteikas ruoka olisi kallista. Ruokavalio on suunniteltu vain minulle, joten en määriä ja aineksia tässä tarkemmin erittele.
Makrot koostuvat seuraavasti:
Proteiinit: 193g
Hiilarit: 300g
Rasvat: 61g
Kalorit: n.2550 kcal
Jos tällä ruokavaliolla jatkaisi vuoden, menisi lihaa 110kg, kaurahiutaleta 37kg, heraa 20kg ja riisiä 44 kg :D!
Syön puhdasta ja ”oikeaa” ruokaa. Lihan laskin puoliksi kanalla ja puoliksi jauhelihalla. Riisiä ja kaurahiutaleita menee jonkin verran, samoin hedelmiä. Maitotuotteita (paitsi raejuustoa) en käytä niiden prosessoinnin vuoksi. Rasvoina käytän laadukasta rasvaa, kuten mct-öljyä, kookosrasvaa ja luomuvoita. Turhat margariinit ja rypsiöljyt jätän pyörän ketjujen rasvaamiseen. Listaan en ole laskenut mukaan esimerkiksi mausteita, vitamiineja ja lisäravinteita, vaikka ne kuuluvatkin päivittäiseen ruokavaliooni.
Pidemmittä puheitta paljastan nyt siis summan, joka tähän ruokavalioon kuluu päivässä. Tuotteiden hinta on laskettu Prisman https://www.foodie.fi/ -hintalaskurin avulla, koska Prismassa tulee käytyä ehkä eniten. Muistakaa kuitenkin, että hinta on karkeasti laskettu noin-hinta! Eli tässäpä hyvät lukijat hyvän, terveellisen, ja ravitsevan ruuan päivähinta: 7,92e! Kuukaudessa se tekee noin 237e.
Vertaillaanpa vähän mitä tällä summalla saa.
-Taffel Ranch Chips mega 2 pussia: n.5e
-Ben&Jerry`s chocolate fudge 6,55e (Tiedetään, se ON hyvää!)
-Hesburger Angus- pihvihampurilaisateria: 7,95e
-Sixpäkki Crowmoor-siideriä: 12,9e
On tietenkin jokaisen oma asia, mihin rahansa laittaa, mutta toivottavasti tämä postaus herättää ajatuksia. Itse en esim. Hese-ateriasta saa muuta kuin ilmavaivoja ;).
Tsemppiä kaikille treeneihin ja ruokaostoksiin!
Tässä myös esimerkki siitä, miten pizzaa ei kannata kuljettaa!