Iceland eli Islanti
The Blue Lagoon
Tosiaan tuli tehtyä pieni reissu Islantiin. Yövyttiin 4 yötä huoneistohotellissa nimeltä Alfred`s Studio Apartments. Kämppä oli pienen yksiön kokoinen, ja siihen kuului parveke ja keittonurkkaus joten omien dieettiruokien kokkailu onnistui hyvin. Lento Helsingistä saapui Keflavikin lentokentälle, josta Reykjavikiin oli matkaa noin 45 min. Reykjavikissa ei ole raideliikennettä, joten matka onnistui kätevästi bussilla. Bussilla pääsi muutenkin kätevästi kulkemaan, koska niihin sai tilattua pick-upin suoraan hotellillta.
Ensimmäinen asia mihin kiinnitin huomiota oli raikas ja puhdas ilma. Toinen asia, mihin kiinitin huomioita, oli se että ilma oli helvetin kylmä ja tajusin pakanneeni liian vähän vaatetta mukaan. Islannissahan ei ole juurikaan puita, joten tuuli oli aika hyytävä.
Icelandair vie perille
Hallgrimskirkja
Kaupungissa oli paljon pieniä ja ihanan näköisiä kahviloita ja ravintoita. Ravintoloiden hinnat olivat päätä huimaavia. Onneksi tosiaan omat kokkailut tulivat vähän halvemmiksi.
Dieettiherkkuja, itsekuri piti hyvin
Kala oli kyllä kieltämättä hyvää. Otin lisukkeeksi salaattia (jota jostain syystä ei annokseen tullut). Tästä + soodasta sai pulittaa vähän yli 20e. Skyriä tuli kyllä syötyä huolella ja kyllä sen olossa huomasi. Parin päivän jälkeen olo oli todella tunkkainen ja vatsa turvonnut. Skyriähän mainostetaan Islannissa elinvoiman ja terveyden salaisuutena… Ota siitä sitten selvää ;) Itsellä se ainakin veti kropan tukkoon.
Mega-Skyr, varma suoliston tukkija
Sitten päästäänkin reissun kohokohtaan eli Blue Lagooniin. Seuraavat kuvat varmasti kiteyttävät kaiken oleellisen.
Tännekin matkasimme bussilla, jonne aikaa kesti noin 1h. Blue Lagooniin täytyy tehdä varaus etukäteen netistä, ja ”peruspaketti”, johon kuuluu sisäänpääsy ja mutanaamio, maksaa 40e. Ihmisiä oli paljon ympäri maailmaa. Pukutilat eivät vakuuttaneet ahtaudellaan, mutta ulkona odottikin aivan upeat näkymät uimalaan. Blue Lagoon on rakennettu laavakentän päälle, ja vesi on maidon väristä ja erittäin mineraalipitoista. Vesi oli lähellä 40 astetta, joten sade ja kova tuuli eivät haitanneet. Uimalasta sai ostaa erilaisia hoitoja ja hierontoja. Uimalassa oli myös baari, josta sai hakea smoothieita, limsaa, alkoholia yms. ja työntekijät keräsivät roskat pois. Vaikka uimala olikin ehkä turistirysä ja 40e on paljon sisäänpääsystä, on tämä paikka nähtävä ainakin kerran elämässä! Islannissahan on paljon uimaloita, mutta tämä on niistä suurin ja kuuluisin. Olo oli ihana uimisen jälkeen.
Varasimme seuraavalle päivälle Islannin suosituimman kierroksen, The golden Circlen. Matkasimme noin 8 tuntia kestävän reissun pikkubussilla. Islannin luonto oli kyllä todella kaunis. Ensimmäiseksi pysähdyimme Faxi-vesiputouksilla. Saimme myös maistaa paikallista rieskaleipää savustetulla lampaalla ja paikallista juomaa.
Olihan tuo minimaalisen kokoinen verrattuna seuraavaan pysäkkiin, joka oli Euroopan suurin vesiputous Gullfos.
Kyllähän tuo aika hiljaiseksi veti. Seuraavaksi pysähdyttiin katsomaan Geysirejä! Veteen koskeminen oli kiellettyä, sillä se oli kiehuvan kuumaa. Kuvassa taitaa purkautuminen juuri olla aluillaan.
Viimeisenä pysäkkinä oli Þingvellirin kansallispuisto. Se onkin yksi Unescon maailmanperintökohteista. Sielläkin maisemat olivat hulppeita.
Game of Thrones-faneille; jos näyttää tutulta, näissä maisemissa sarjaa on kuvattu ;) Matkalla näimme kaukaa Heklan sekä Eyjafjallajökull-tuolivuoret. Kuski lupasi ostaa karkkia kaikille, jos joku osaa lausua tuon viimeisen oikein.
Kaikenkaikkiaan jäi oikein positiivinen kuva maasta. Seuraava matkakohdekin on jo melkein valittu ja se tulee olemaan lämmin. Toisaalta ollaan nyt poikaverin kanssa 3 kertaa päätetty, että seuraava maa on lämmin, ja aina ollaan kuitenkin päädytty ihan muihin kohteisiin. Nähtäväksi siis jää.