Voivatko mies ja nainen olla vain ystäviä?

Kenenkäs poikia ne nämä tytöt on, huikkasi hassunhauska sukulaismies, kun minä muutaman muun pikkupojan kanssa astuimme ovesta sisään. Meitä nauratti.

Kirjoitin taannoin postauksen miehen malleista, joita minulla on ollut elämässäni. Vahvoja, nöyriä, turvallisia, ankaria ja rakastavia ihmisiä. Tekstissä pohdin omaa miehenä olemista ja sitä mallia jota haluan ympärilläni oleville viestiä.
Kun olin lapsi ja nuori oli lähiympäristössäni ja yhteiskunnassa yleisestikin vielä vallitseva ajatus poikien väreistä, miesten ja naisten töistä ja muutenkin sukupuolien roolit olivat hyvin stereotypiset ja rajoittuneet.

Olen pitkin elämääni pysähtynyt ajoittain pohtimaan miksi pitäisi olla jokin tietty standardi johon jokaisen tulisi yltää ollakseen riittävän nainen tai riittävän mies.
Mitä kypsemmäksi ajatteluni on kehittynyt, sitä vahvemmin olen halunnut tehdä työtä perinteisten sukupuoliroolien venyttämiseksi ja murtamiseksi.

Asiat ovat voineet olla ihan pieniäkin juttuja. Esimerkiksi ympäristössä jossa lapsuuteni ja teini-ikäni vietin oli tavallista, että pojat ja tytöt viettivät porukkana aikaa ja olivat ystäviä. Se ei kuitenkaan ollut tavanomaista, että yksittäinen poika ja tyttö olisivat olleet hyvät- tai jopa parhaat ystävykset. Silloin kuvioihin astui aina puheet seurustelusta.

Me ystävieni kanssa halusimme tietoisestikin murtaa tuota ajattelua ja aloimme käyttäytyä niin kuin olisi maailman luonnollisinta, että tyttö ja poika tekevät asioita yhdessä ystävinä ilman mitään taka-ajatuksia.

Istuimme kahdestaan seurapenkissä ystävinä, vaikka se ei siihen aikaan ainakaan siinä yhteisössä ollut totuttua. Kuulimme takapenkin tätien hyväntahtoiset supinat ja näimme tietäväisten hymyilevät katseet, mutta emme välittäneet.
Kuulostaa varmasti tänä päivänä jopa ihan naurettavalta, mutta silloin se oli ainakin minulle merkittävä vapautuminen niistä rooleista mitä me kaikki olimme tottuneet ylläpitämään.

Myöhemmin olen tehnyt valintoja opiskelujen, työn ja ystävien osalta välittämättä sukupuolirooleista tai sukupuoleen leimatusta toimintamalleista ja löytänyt onneksi ympärilleni samoin ajattelevia ihmisiä.

Lähisuhteissani sukupuoli tai niihin ladatut roolit eivät juurikaan määrittele meitä, eikä roolit mene mustavalkoisesti monien ystävienikään kanssa. Yhtä sujuvasti teemme asioita miesten kuin naistenkin kanssa. Rakennamme taloa ja ajamme traktoria siinä missä leivomme pullaa tai opettelemme neulomaan.

Mietipä omia vanhempiasi. Kuinka usein perheesi oli reissussa niin, että äitisi ajoi autoa? Kuinka usein isäsi lähti naisoletetun ystävänsä kanssa kahville tai lenkille ihan vain ystävinä joita kiinnostaa samat asiat.

Kun itse mietin asiaa niin minua alkaa hymyilyttämään ajatus siitä, että omat vanhempani ja heidän ystävänsä olisivat toimineet niin. Sen verran sukupuoliroolittunutta toiminta yhteiskunnallisesti oli.
En olisi osannut kuvitella, että ystävykset Martti ja Sinikka olisivat lähteneet jänismetsälle tai Tauno ja Marja-Liisa olisivat soitelleet ja sopineet menevänsä kahdestaan kahville tai kävelylenkille. (Nimet keksittyjä)
Varmasti niitäkin on ollut, mutta ei minun kuplassani.

Ehkä se on vain jotain omaa jälkeenjäänyttä ajatteluani, mutta välillä vieläkin olen aistivinani, kuin joillekin olisi kummeksuttavaa se, että mies ja nainen ovat hyviä ystäviä ja tekevät asioita kahdestaan ihan vain ystävinä.
Eihän sillä pitäisi olla mitään merkitystä mitä sukupuolta henkilöt ovat, kunhan heillä on kivaa yhdessä.

Monessa asiassa ja tilanteessa olen huomannut, että paras keino normalisoida asioita on toimia kuin se kyseinen asia olisi jo yhteiskunnallisestikin ihan tavallista ja olla tekemättä siitä mitään numeroa. Silloin ympäristö alkaa reagoimaan asiaan pikkuhiljaa niin, että tuo on näköjään aivan tavallista, ehkä minäkin voin toimia noin. Ja varsinkin nuorille se on tärkeä viesti vapautuneemmasta ja tasavertaisemmasta yhteiskunnasta. Uskon, että sillä on merkitystä myös ”pojat on poikia” sanontojen taakse kätkeytyvän ikävän käyttäytymisen kannalta.

Jos jää odottamaan, että yhteiskunta on siihen valmis, saa odottaa lopun elämäänsä.

Millaisia ajatuksia tämä sinussa herättää?

Puheenaiheet Ystävät ja perhe Ajattelin tänään Tasa-arvo

Sitten, kun tämä kaikki on ohi

Maaret Kalliolta on ilmestynyt uusi kirja nimeltään Voimana toivo. Aihe on nykyiseen maailmantilanteeseen osuen luonnollisesti erittäin ajankohtainen. Aihe on myös hyvin lohdullinen.
Moni meistä tuntee ahdistusta ja epävarmuutta tänä haastavana aikana, kun sosiaalisia kontakteja rakkaisiin ystäviin ja läheisiin rajoitetaan terveydellisistä syistä. Liikkumista on rajoitettu ja osalla meistä myös työn tekeminen on rajoittunutta tai jopa kokonaan loppunut.

Taloudelliset paineet ja monenlaiset huolet on arkipäivää suuren osan elämässä juuri tänään.

Ennen kuin Maaret Kallion kirja ilmestyi olin itse pohtinut, että mistä löytää positiivisia asioita elämään, kun koko maailma on poikkeustilassa. Mistä löytää uskoa huomiseen ja mistä toivoa paremmasta, kun arki on muuttunut ajoittain epäselväksi hähmäiseksi massaksi, jossa kotikoulun, etätyön ja ruoanlaiton yhdistäminen rajoitettuun sosiaaliseen elämään tuntuu pyörivän epätoivoista kehää.

Voimana toivo kirja tulee meidän kaikkien saataville, kuin vastauksena kysymyksiimme.

Pessimistisyys ja epätoivo sitovat meidät tiukemmin haasteisiin ja tahmaannuttavat askeleen ja mielen.

”Hyvä elämä ei synny täydellisyydestä tai toisiaan seuraavista huippukokemuksista, vaan siitä, että säilytämme toivon hyvään vaikeasta huolimatta” (Maaret Kallio, Voimana toivo 2020).
Toivo paremmasta on todellakin valtava voimavara.

Isäni kuoli ollessani parikymppinen ja käydessäni parhaillaan läpi oman elämäni suurta elämänkatsomuksellista muutosta, erottuani vanhoillislestadiolaisesta herätysliikkeestä. Elämä tuntui pysähtyvän tietoon isän yllättävästä kuolemasta.

Tuntui ahdistavalta nähdä ympärillä iloista elämänmenoa ja hymyileviä ihmisiä. Toivottomuus näkyi konkreettisesti kyvyttömyytenä jatkaa aiempaa arkea. En kyennyt palaamaan korkeakouluopintojeni pariin, en myöskään töihin. Jostain täytyi löytää toivo paremmasta huomisesta. Siinä hetkessä irtiotto silloisesta arjesta tuntui oikealta ratkaisulta. Uusi alku loi toivon paremmasta huomisesta.

Niin karulta, kuin se rakkaan kuoleman jälkeen kuulostaakin niin kaikesta selviää ja kaikkeen tottuu. Myös siihen, ettei rakasta läheistä enää ole ja siihen, ettei paluuta entiseen enää ole.

Toivo paremmasta huomisesta kantaa yli epätoivon. Aina konkreettista parannuskeinoa tai paluuta vanhaan ei ole. Elämä ei kriisin tai mullistavan muutoksen jälkeen asetu samoihin vanhoihin uomiinsa, mutta uudet uomat löytyy kyllä ihan varmasti.

Tässä maailmantilanteessa, kun aktiiviseen elämänmenoon ja kiireen ympärille rakentuneeseen arkeen tottuneen elämä tuntuu pysähtyneen on etsittävä uudet tavat purkaa paineita ja rentoutua. On täytynyt löytää erilaisia tapoja pitää yhteyttä rakkaisiinsa.

Tässä hetkessä on myös oivallinen tilaisuus tutustua itseensä ja omiin elämän arvoihinsa. On mahdollisuus pysähtyä kuuntelemaan ja huomioimaan myös läheistemme tarpeita. Helposti voi käydä myös niin, että kun sosiaalisuus ja aktiivisuus on siirtynyt pitkälti digitaaliseen maailmaan, pakenee kohtaamisia puhelimen ruudun tai työläppärin taakse.
Muistatko pysähtyä kohtaamaan läheisesi, perheesi?
Niin kliseinen kuin sanonta ”niin kauan on toivoa, kun on elämää” onkin niin sen äärelle pysähtyminen antaa mahdollisuuden löytää uudenlaisia näkökulmia myös vaikean ajan keskellä.

Minulle toivoa paremmasta luo kokoajan hurjaa vauhtia edistyvän kevään merkkien tarkkailu. Lisääntyvän auringonvalon viesti lähestyvästä kesästä ja tieto siitä, tämäkin viheliäinen korona on selätettävissä.
Myös se luo toivoa, etten ole tämän asian keskellä yksin enkä myöskin yksin epävarmuuden ja ehkä pelonkin kanssa.
Huominen on jo askeleen lähempänä koronan jälkeistä aikaa ja kohta voimme taas kokoontua puistoihin piknikille ja istua iltaa ystäviemme kanssa.

Kun tämä kaikki on ohi niin minä järjestän ystävilleni puutarhajuhlat siirtolapuutarhamökillämme!
Mitä sinä aiot tehdä, kun tämä kaikki on ohi?

 

Puheenaiheet Hyvä olo Mieli Terveys