Mitä vittua tapahtuu

Kävelin kokin ulko-ovelle ja päätin vetää yhden hermoröökin. Minua jännitti aivan hulluna. Olin kuin seipään niellyt mutta samaan aikaan tärisin. Tällaisia oli kuullut ja lukenut lehdistä ja blogeista, nähnyt telkkarista, että vaikkapa juuri neljänsillä treffeillä mennään toisen kotiin. En minä ole ollut. Mitä me puhutaan? Miten me ollaan? Mitä jos ei halua pussata? Mitenhän pitkälle me mennään? Mitä jos se ruoka onkin ihan hirveetä?

Olin juuri saanut sytytettyä röökin ja laskettua hakemani punaviinin maahan kun kokki tuli ovelle minua vastaan. Hän hieman hämmästyi kun olinkin jo ovella, olin sanonut soittavani että hän tulee avaamaan. ”Mul on hermosauhut..” -Ai, miks? ”No kun hermostuttaa.” Miten hienoa on sekin, että kun toinen menee aivan jäihin niin toinen pystyy tsemppaamaan. Mies oli aivan cool, kuin ei olisi huomannutkaan hermostustani. Istuin sohvalle ja hän haki meille kylmää valkoviiniä. Juttelimme niitä näitä ja pian vähän pussassimme. Hirveän jännittävää.

Siirryimme keittiöön. Huomasin lämpiämässä olevat ihanat paksut sisäfileepihvit. ”Oijoijoi! Pihviä?” -No sun sisko kertoi juhlissa että rakastat ruokaa, ja etenkin sisäfilettä, niin mä teen sulle tänään sisäfileepihvin. Siis ihan oikeesti! Samalla hän kaivoi esiin muut tarpeet, mm. kantterellit ja kevätsipulit ja teki meille kädenkäänteessä aivan fantastisen aterian, en muista koskaan syöneeni mitään niin hyvää missään! Mies oli tyytyväinen kun tykkäsin. Siirryimme punaviinilasien kanssa olohuoneeseen.

Juteltiin, pussailtiin, välillä käytiin tupakalla, pussailtiin hulluna, käytiin välillä tupakalla. No mies oli tehnyt tietysti myös jälkiruoan. ”Tää on tällainen vähän raikkaampi versio creme bruleesta.” Se oli taivaallista. Olin tosi otettu, että joku tekee minulle ruokaa?! Kosiskelee, tekee vaikutuksen, tekee minulle ruokaa! Ihan totta. Samaan aikaan olin pökkeryksissä pussailusta, täysin hämilläni edelleen siitä että mitä vittua tässä tapahtuu, miten ton kaa on vaan näin helppo olla kun jumalauta vuosikausiin ei ole päässyt edes tokille treffeille!? Tietysti mies heittää myös johonkin väliin aina jotakin ihanaa, kuten ”sun hymy on vaan vastustamaton” tai ”sä olet hauska!”

Lähdin yöksi kotiin, kiva edetä rauhassa. Vaikka jo tämä neljä kertaa reilussa viikossa on aika hurjaa.

Semmosta.

suhteet oma-elama rakkaus
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.