12 weeks later
Halusin vain muuttohässäkän keskellä tulla jakamaan ilouutisen: 9 vuotta, 12 viikkoa (synnytyksestä), +12,5 ja -10 raskauskiloa myöhemmin, mahdun (joustamattomaan) ylioppilasmekkooni!
Minusta lohdullista tässä on se, etten ole hyvässä kunnossa, en edes puolikunnossa. Loppuraskauden vain makasin ennenaikaisten supistusten takia, ja synnytyksen jälkeen en ole käynyt jumpassa enkä salilla, vaunulenkeillekin meinasin alkuun pyörtyä. Minä vain imetän, 24/7, ja kannan vauvaa paikasta toiseen.
Ei tarvitse olla fitness -kunnossa ja huhkia hulluna salilla päästäkseen eroon raskauskiloista. Tämä ei ole, luojan kiitos, kiinni vain omasta tahdonvoimasta, tiukasta dieetistä tai viisi kertaa viikossa treenaamisesta, koska silloin minä en olisi normaalipainossa enää ikinä (nytkin olen painoindeksin mukaan hitusen ylipainon puolella, mutta se ei kuulkaa haittaa).
Tämä on ilmeisesti niitä mystisiä lastensaantiin liittyviä asioita, jotka joskus ovat täysin hallitsemattomissa ja opettavat päästämään irti kontrollista? Joskus imetys sulattaa kilot, joskus ei. Joskus jumppa sulattaa ne, joskus ei. Joskus ei haittaa, vaikka kehoon jäisi vähän kiloja, pyöreyttä, raitoja, kunhan se on hyvä, toimiva keho <3