Matkailu avartaa osa 2
Esimerkiksi HSL:n kulkuneuvoilla matkustaminen avartaa todella paljon.
Matkustin tänään 20 min metrolla Mellunmäkeen. Että oli mukava matka. Kahdeksalta aamulla ei ollut tungosta ja oli monta vapaata paikkaa, joista valita (plussana myös vähän käytettyjä Metro-lehtiä). Maan päällä kulkevasta metrosta aukeaa myös hienot näkymät. Saadapa matkustaa metrolla töihin joka päivä.
Kollegani tuli bussilla töihin tänään. Samaan bussiin yrittäneelle kävi klassisesti: bussi ei päästänyt kyytiin juoksujalkaa tulevaa, kun ovi oli jo kiinni ja vaihde silmässä. Kollegani sanoi kuskille poistuessaan bussista, että olipa tylsästi tehty. Sai peräänsä vihaista huutoa. Huh. Voi niitä bussikuskiparkoja. Se on varmasti kamalaa (ja vaarallistakin uutisten mukaan) työtä kun ovat niin huonotuulisia koko ajan.
Se mikä voisi avartaa todella paljon on kimppakyytipalvelun käyttäminen. Tarjoaisiko kyydin lentokentältä keskustaan vai espoosta kirjamessuille ventovieraalle, ihan vain bensarahojen toivossa ja hiilidioksidipäästöjä vähentääkseen? Vai hyppäisikö itse jonkun ventovieraan kyytiin? Tällaisia palveluita löytyy netistä ihan ilmaiseksi. Mietin vain, uskaltaisinko avartaa maailmaani niin paljon. (Liftaaminen on vaarallista, sanoi äiti.)
Mun tuurilla ilmoittautuisin maailman hitaimpaan kyytiin.