Kesä 2021 kuvina

  1. Sain eräänä päivänä suostuteltua poikaystäväni kävelylenkille kanssani – hänestä kävely on lähtökohtaisesti tylsää, joten hän harrastaa mieluummin pyöräilyä. Käveltyämme Kuopiossa Väinölänniemen ympäri, poikaystäväni ehdotti pysähdystä jäätelökioskille. Lenkki ei ehkä ihan ajanut alkuperäistä asiaansa, mutta ainakin jäätelö oli hyvää!
  2. Pitsaa! Josta tuli muuten erityisen maukasta; laitoin täytteeksi kinkkua, tonnikalaa, ananasta, katkarapuja, päälle juustoraastetta sekä pitsamaustetta. Suosittelen! Pitsapohja ei kylläkään ollut tällä kertaa omatekemää.
  3. Kävin hyvän ystäväni kanssa Niiralan Alppiruusupuistossa, vielä kun kukat kukkivat. En jostain syystä ollut ennen käynyt täällä, vaikka asuin kokonaiset kolme vuotta Kuopiossa. Puisto oli super kaunis ja maaginen paikka, jossa täytyy ehdottomasti vierailla uudestaan. Matka jatkui tästä Apteekkarin kattoterassille.
  4. Kuva aamubussista matkalla kohti Joensuuta. Ekstrapisteet kuskille, joka oli erityisen mukava ja sai hyvälle mielelle heti aamusta.

  1. Tämä oli todennäköisesti toinen kerta elämässäni kun maistoin jäätelövohvelia (ainakin muistaakseni). Tapasimme ystäväni kanssa Joensuun torilla, jossa otimme Nikolain jäätelökioskilta nämä vohvelit. Vohveli oli todella täyttävää, eikä sitä valitettavasti jaksanut syödä ihan loppuun. Mutta hyvää se oli joka tapauksessa, varsinkin itse jäätelö.
  2. Kesän ensimmäinen (ja näillä näkymin viimeinen) kerta uimassa. Menimme Linnunlahdelle poikaystäväni kanssa sen jälkeen, kun olin käynyt katsomassa uutta yksiötä ja luvannut vuokrata sen. Rannalla asiat saivat kuitenkin ihan uuden käänteen – poikaystäväni tarkasti sähköpostinsa, ja ilmoitti saaneensa opiskelupaikan Joensuusta! Peruin onnellisena asunnon vuokrauksen ja aloimme pohtia uusia suunnitelmia. Nyt meillä on ihana yhteinen kaksio Joensuussa. <3
  3. Taas yksi ensimmäinen kerta, tällä kertaa ensimmäinen käyntini Kuhasalossa. Minun oli jo pitkään pitänyt käydä tässä entisessä saaressa, mutta se oli vain jostain syystä jäänyt. Saimme kuitenkin vierailtua täällä poikaystäväni kanssa, ja paikka oli niin ihana kuin sen oli sanottu olevankin. Voin jo kuvitella tulevani tänne syksyllä retkeilemään ja grillaamaan makkaraa nuotiolla.
  4. Lounaalla poikaystäväni sekä yhteisen ystävämme kanssa. Olimme tulleet Joensuuhun useampaan asuntonäyttöön, ja ystäväni soitti olenko sattumoisin kotona. Sanoin meidän kummankin olevan kaupungissa, ja päädyimme ennen ensimmäistä näyttöä yhteiselle lounaalle vaihtamaan kuulumisia. Otto Trattoria on muuten yksi suosikki ravintoloistani Joensuussa,siellä kannattaa ehdottomasti käydä.

  1. Tein tänä kesänä poikkeuksellisesti vain yhden pidemmän reissun Suomen sisällä, ja se oli äitini ja siskoni luokse Tampereelle. Äidin ollessa päivät töissä, minä mm. luin kolme Christien klassikkoteosta sekä söin paljon Amppari mehujäätä.
  2. Tampereella ollessani halusin ehdottomasti käydä Pispalassa sekä Pispalan portailla. Kuvan jälkeen menimme siskoni kanssa Café Pispalaan, joka oli ihan täynnä asiakkaita. Saimme onneksemme kuitenkin paikat terassilta. Ruoka kahvilassa oli älyttömän kallista, joten päädyimme ottamaan vain juomat ja minä otin lisäksi pienen munakkaan. Lopulta lähdimme syömään Pancho Villaan isommalle päivälliselle.
  3. Ihanat, ihanat kissanpennut <3. Hyvä ystäväni on töissä Kuopion Eläinpuistolla, ja menimme sateisena päivänä poikaystäväni kanssa puistoon kierrokselle. Pääsimme käymään kissahäkissä, jossa nämä valloittavat pennut nukkuivat. Kuvassa ei kuitenkiin näy neljättä, mustaa kissanpentua, joka nukkui suuren osan ajasta sylissäni, koitti hypätä poikaystäni jalkaa pitkin hänen syliinsä, ja päätyi lopulta hyppäämään minun jalalleni sekä housuja ja paitaa pitkin takkini alle.
  4. Yksi kesän upeimpia auringonlaskuja; kuva on otettu Joensuusta yksiöni parvekkeelta, jolta olen valehtelematta nähnyt elämäni kauneimpia auringonlaskuja. Niitä jää kyllä ikävä, sillä uuden kotimme ikkunoista näkyvä maisema ei valitettavasti ole yhtä hieno.

puheenaiheet hyva-olo oma-elama