Lasten kanssa lounaalla: Hernesaaren Ranta
Vaikka pyrin yleensä kiertämään kaukaa kaikki ne mestat joihin liittyy jotenkin nimi Sedu, oli kuitenkin tämän kesän to do -listallamme käydä katsastamassa Hernesaarenrantaan vastikään avattu ravintola- ja tapahtumapaikka Hernesaaren Ranta. Ja täytyy myöntää, että herra Koskinen oli tällä kertaa onnistunut, ja saanut aikaan rennon ja kivan alueen jossa yhdistyy ruoka, juoma ja hengailu merenrannalla.
Paikka koostuu isosta puuterassista, aurinkotuoleilla varustetusta pihasta ja konttiravintoloista, joista voi napata haluamaansa ruokaa sekä virvokkeita, ja siirtyä nauttimaan ne mihin tahansa. Alueelta oman konttinsa ovat lunastaneet ainakin Hanko Sushi, Street Gastro, Robert`s Coffee, Ben and Jerry´s, Piece`n` Love Pizza, Chalupa sekä Champagne and Wine Bar. Mesta oli kivan näköinen, vaikkakin olisin ehkä ise jättänyt ne muoviset palmut keskeltä pihaa pois, ja homma toimi muutenkin mukavan rennosti. Olen kaipaillutkin lisää tällaisia paikkoja, josta jokainen seurueen jäsen voi käydä ostamassa haluamansa jutut, ja siirtyä syömään ne yhdessä saman pöydän ympärille huolimatta siitä keneltä ruoka on ostettu.
Me käväisimme Hernesaaren Rannassa koko perheen voimin viime torstaina lounaalla, kun ilmakin oli sopivan lämmin ulkona syömiseen. Lounaaksi nappasimme Street Gastron leivät, ja jälkkärit sekä kahvit haimme viereisestä kontista. Kun vatsat olivat täynnä, siirryimme terassilta nauttimaan auringosta aurinkotuoleille, samalla kun tyttö upotti varpaansa syvälle hiekkaan ja pyörähteli kesämekko hulmuten keskellä pihaa.
Yhtään syöttötuolia tai vaipanvaihtopistettä en bongannut, mutta väliäkös sillä. Poika söi välipalansa rattaista käsin, ja vaippa vaihtui aurinkotuolilla. Mekin saimme nauttia kesäpäivästä ja ruuastamme rauhassa, kun tytön ei tarvinnut istua pöydän ääressä koko aikaa. Jotenkin noiden muksujen kanssa on niin paljon helpompaa syödä ulkona kuin ravintolan sisällä, missä tilaa on yleensä paljon vähemmän ja äänen voimakkuuteen täytyy puuttua nopeammin.
Me saavuimme paikalle yhden maissa, ja ainakin silloin tunnelma oli rauhallinen ja paikalla oli vielä melko vähän porukkaa. Lounaan jälkeen fiilistelimme merta ja Kaivarin rantaa, jossa tyttö pääsi vielä puistoon leikkimään. Hernesaaren Ranta on avoinna ma-su 10-02 ja sunnuntaisin on tarjolla myös jonkin sortin brunssi. Kannattaa käydä katsomassa, lasten kanssa tai ilman.
Muuta lounasvinkit lasten kanssa lounastaville voi lukea täältä ja täältä
Seuraa Morning Glorya: Facebook / Bloglovin / Instagram @morningloryannika