Sokerittomat vohvelit kookoskermavaahdolla

DSC_0668.JPG

DSC_0670.JPG

Sen jälkeen kun löin kättä päälle ystäväni kanssa siitä, että lopetamme valkoisen sokerin käytön melkein kokonaan, olen yrittänyt taltuttaa makean nälkäni erilaisilla sokerittomilla herkuilla. Ja ainakin toistaiseksi olen pärjäillyt muutamaa poikkeusta lukuunottamatta melko hyvin. Uusin kokeiluni oli sokerittomat vohvelit kookoskermavaahdolla, ja kuten Instagram-seuraajani jo tietävätkin, oli kombo todella toimiva. Napsimme lasten kanssa välipalaksi tarkoitettuja vohveleita sellaisen kasan, että lopulta syömämme vohvelivuori korvasi päivällisen ja me heittäydyimme suoraan ruokapöydästä sohvalle tyytyväisenä vatsat pullollaan.

Hoitkaisimme vohvelimme kookoskermavaahdon lisäksi mustikoiden sekä hunajan kanssa, mutta vohveleiden päälle sopii laittaa vaikka mitä muutakin. Mua pyydettiin jakamaan resepti blogiin joten tässä tulee, olkaa hyvät: 

Sokerittomat vohvelit noin 10 kpl:

2 munaa

4 dl maitoa

0,5 tl suolaa

3 dl vehnäjauhoja

1 tl leivinjauhetta

4 rkl sulatettua voita

Vatkaa munat vaahdoksi. Lisää joukkoon maito ja suola. Sekoita vehnäjauhot sekä leivinjauhe ja lisää seokseen samalla sekoittaen. Lisää lopuksi jäähtynyt voisula ja sekoita tasaiseksi taikinaksi. Anna taikinan seistä noin puoli tuntia ja paista vohvelit vohveliraudalla. Tarjoa marjojen/banaanin, hunajan sekä kookoskermavaahdon kanssa. Nam!

Kookoskermavaahto:

2 purkkia täysrasvaista kookosmaitoa

Laita kookosmaitopurkit jääkaappiin noin 2 tuntia ennen käyttöä. Erottele kookosmaidosta kirkas neste sekä paksu valkoinen osuus. Vatkaa paksumpi sisältö sähkövatkaimella vaahdoksi ja lisää halutessasi joukkoon 1/2 tl vanilijasokeria. Jos vaahdosta tulee liian löysää, laita kookoskermavaahto hetkeksi jääkaappiin tai pakastimeen jolloin se paksunee.

Ihanaa uutta viikkoa! 

 

suhteet oma-elama liikunta
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.