Kun turhake kohtaa toisen / alkuhuuma vs. todellisuus
En omista mitään seuraavista: Cupsolo-keitin, tablettitietokone, Apple-tuote, robotti-imuri, munankeitin, semmoinen saippua-automaatti, Big Brother 24/7, koiran collegepaita. Sen sijaan tunnustan, että seuraavat löytyy: äly(?)puhelin, latte pronto-maidonvaahdotusvehje ( <3), huuhdo-ja-hajota-vessapapaperirullahylsyllä varustettu pyllynpyyhintäpaperisäkki, turhake-design-lamppu, joka on tuleva uuden kämpän kyökkiimme. Tämä on ihana! ->
Kaksplussan skabassa jokainen finalisti-bloggaaja sai käyttöönsä tabletin, joka sitten kolahti meillekin pari päivää sitten. Pakko tunnustaa, että vähän innostuin ideasta, että tietokone on kirjoitusvihkon kokoinen ja kulkee mukana kaksi tonnia painavassa käsilaukussani muiden ”tarvekalujen” kanssa. Aika näyttää siirtyykö tabletti turhakkeesta tarvikkeeksi. Toistaiseksi pysynee turhakkeena, koska isäntä ei muuta tee nykyään kuin marmata miten tabletilla ei voi katsoa Yle Areenasta KHL-matseja suorana. Ja toistaiseksi tykkään enemmän kirjoitella näppiksellä, kuin ylikasvaneella puhelimella, jossa ei kuitenkaan ole soittelutoimintoa :S hämmentävää. Toistaiseksi kapineella on katseltu ”Hertan maailma”-peliä Pikku Kakkosen appsilla ja pelattu minigolfia. Kestän siis vallan mainiosti toistaiseksi ilmankin. Toki olemme menossa mökille huomenna, saapi nähdä tuleeko lituskasta mediavärkistä uusi juttuni!
Kuitenkin kaikkein turhin koskaanevö hankinta meidän talouteemme on ollut Elisa viihde -palvelu. Hankimme sen toissavuonna, joten tämän vuoden marraskuussa on määräaikaisuus lusittu ja pääsemme siitä eroon! Kun tallentava digiboksimme lensi boksien taivaaseen ajattelimme, että tuollainen olisi todella kätevä. Väärin taas ja taas ja taas. Myyjä ”unohti” mainita, ettei muita kanavia kuin näitä kaikille avoimia, jotka näkyvät ilman mitään, saa tallennettua tuohon värkkiin. Myös boksin jatkuva jumitus, bugitus ja temppuilu ihmeellisine virhekoodeineen on saanut sappeni kiehumaan yli. Päiväni alkaa netin ja boksin virrankatkaisulla ja toiveella, että värkki suostuu käynnistymään vaan parilla bootilla. Ja kaikesta iloisesta lisätoiminnasta ja huvista päiväämme maksamme perushintaa+kanavapakettia, ggggrrrh. Ainoa hyvä asia on, että näen Formulat HD-kuvalla. Toki sesitten maksaa, mutta jos jotakin hyvää pitää tuostakin p*****ta keksiä, olkoot se edellä mainittu.
Seuraavat turhakkeet (?) ovat ostoslistalla ”harkitaan” -osiossa: höyrymoppi, ruuan tyhjiöpakkauslaite, kiharatikkukeppi (se staga jolla saa kunnon käkkärät).
Mietintää aiheuttaa vain, onko esim. tuo höyryvekotin hintansa väärti vai tuleeko siitä vaateteline tai tyynyliinankuivauskeppi parin viikon alkuinnostuksen jälkeen???