Viikonloppu Kuopiossa – Tamperetta ootelessa
Aloitetaanpa tämäkertainen blogipostaus ihan kuvatuksella kesän 2011 Ranskan reissulta. Nätti on, vaikka itte sanonkin :).
Viikonlopun vietin Savossa pyörittämässä sirkusta. Show alkoi heti Tampereen asemalla, kun en saanut ostettua lippua automaatista. Hyvä, että seuraavallakin junalla ehti hyvin mukaan toimintaan.
Ajettiin Kuopioon tapahtumapaikalle, bäkkärillä laulettiin Singstaria ja syötiin leipää(!!!). Paksusta nipusta paukkulippuja puhumattakaan…
Tapahtuma sujui mallien pyörittämänä kuin rasvattu. Koreografiat hiottiin kunnolisiksi muutamassa tunnissa. Kukaan ei jäänyt bikinityttöjen jälkeen kylmäksi! Yöllä sitten kaasuttelimme kohtirauhallista ja idyllistä nukkumapaikkaa torkkumaan muutaman tunnin ennen lauantain puristusta.
Puolilta päivin sain käteeni Mercedeksen avaimet ja käskyn hakuea miesmalli asemalta. Kaveri pikkuveli Ville oli päättänyt tarttua haasteeseen ja aloittaa uran catwalkilla. Pojassa on ainesta vaikka mihin ja paukkuja kuin konekiväärissä!
Ville on niittänyt mainetta ja kunniaa MDNA tourilla, joten siis tervetullutta kamaa rinkiin! Koulutusta ei esiintymisessä tarvinnut antaa.
Lauantaina sain mallikansioon päivitystä ja ajaa firman edustusmersulla Kuopion keskustassa. Ajokortti mallilla tarkoittaa sitä, että alkoholin läträäminen loppuu justiinsa joka keikalla :). Lauantaina meillä oli kaksi keikkaa kahdessa eri paikassa: Onnelassa Kuopiossa ja Harry’s baarissa Siilinjärvellä. Onnelaan meitä jonotettiin tunti kaupalla, mutta Harrysissä oli hiljaista. Koska päällikkö oli so busy, hän ei ollut muistanut laittaa lehteen ilmoitusta. Ja tämä on esiintyjän vika… Harrysissä oli bikinikisa ja Onnelassa taas jammailtiin tyttöbändin tahtiin. Tässä välissä on hyvä mainita, että bänähteen enkkulaan äänittämään levyään 17. syyskuuta. Samana päivänä, kun minun on laitettava palkkakuitti menemään Kelaan.
Tässä on nyt ne mun edustuskuvat! Viikonloppuna opin sen, että kun jokin asia menee hörhöilyn puolelle, se on hyvä kuvattaessa ja esiintyessä. Tässä on turkkeilua ja hattuilua kerrakseen! Edustuskuviin laitoin mustan hatun, mutta stagella minulla oli valkoinen kettuhattu, jonka poikaystäväni on minulle lahjoittanut. Hattu sai väkijoukolta paljon huomiota ja kommentteja. Tiedät nyt myös, että venäläinen bling bling on nyt in.
Summa summaarum, kaikilla keikoilla olivat perusasiat kunnossa: hyvä meininki, yhteishenki ja tunnelma. Sillä päästiin yli raskaasta keikkaviikonlopusta!
Siinä on nyt tämänkertainen hakkaus. Toivottavasti saisin lisää aikaa ja inspistä päivittämiseen.