Katsaus Mustelmiinan vuoteen 2022

Vuosi 2022 alkaa olla taputeltu. Ajattelin, että olisi mukava katsoa hieman taaksepäin ja muistella kulunutta vuotta.

Teille lukijoille näkyvin asia on tietenkin tämä blogi. Perustin blogin pitkällisen harkinnan jälkeen toukokuun lopussa. Alun perin ajatuksena oli kirjoittaa paljon monipuolisemmin erilaisista asioista, jotka vain sattuvat herättämään minussa inspiraatiota ja mietteitä. Muutakin olen toki kirjoittanut, mutta Mustelmiinan mietteistä on loppujen lopuksi muodostunut kaikkein vahvimmin kirjablogi. Jos tämä postaus lasketaan mukaan, olen reilun puolen vuoden aikana julkaissut 43 postausta, joista 34 on kirja-arvosteluja ja kolme liittyy yleisemmin kirjoihin ja lukemiseen. Blogin tarkoitus oli antaa minulle kanava toteuttaa luovuuttani ja kirjoittamishalujani, enkä ajatellut, että kovinkaan moni blogiani välttämättä lukisi. Lukijoita ja tykkäyksiä on kuitenkin ilmaantunut yllättävän paljon, mikä todella lämmittää sydäntäni. Kiitos kaikille lukijoilleni!

Koko vuoden 2022 aikana olen lukenut tai kuunnellut yhteensä 71 kirjaa. Goodreadsin mukaan sivuja on kertynyt yhteensä huimat 27 991! Painettuja kirjoja olen lukenut yhteensä 26 kpl ja 10 250 sivua. Äänikirjoja olen kuunnellut 45 kpl, 553 tuntia. Selvästi huomaa, että äänikirjojen kuuntelu on helpompaa ja sopii moneen tilanteeseen, ja toisaalta on ollut myös kausia, kun painetun kirjan lukeminen on syystä tai toisesta tökkinyt.

Myös henkilökohtaisessa elämässäni on tapahtunut paljon ­– enimmäkseen  positiivista, mikä on viime vuosien vaikeuksien jälkeen erittäin helpottavaa ja piristävää. Aloitin alkuvuodesta terapian, ja viikoittaiset keskustelut ovat lisänneet itsetuntemustani ja itsemyötätuntoani aivan huimasti! Vaikka en olekaan sopivaa oman alan työpaikkaa löytänyt, olen tyytyväinen elämääni. Olen oppinut olemaan vaatimatta itseltäni liikoja. Ehkä opiskelemani ammatti ei olekaan minua varten? Miksi tuntisin siitä syyllisyyttä, kun viihdyn nykyisissä töissäni ja olen niissä aivan helvetin hyvä? Suuri kiitos siis terapeutilleni, joka on tätä matkaa kulkenut kanssani ja itse asiassa myös kannustanut perustamaan tämän blogin! Matka jatkuu ensi vuonna.

Työrintamalla on tapahtunut paljon. Yhden osa-aikatyön rinnalle tuli ensin toinen, sitten hieman yllättäen ja suunnittelematta myös kolmas. Olen viihtynyt kaikissa kolmessa työssä erittäin hyvin, ja ihmiset, joiden kanssa töitä teen, ovat osoittautuneet aivan ihaniksi. Olen saanut tutustua hyvin erilaisiin ihmisiin ja saanut uutta näkökulmaa elämään. Ensimmäisessä työssä olen myös saanut lisää vastuuta, joten selvästi teen työni hyvin ja minua arvostetaan. Se tuntuu hyvältä! Työ numero kaksi päättyi nyt vuoden vaihteessa, mikä on yhtä aikaa sekä haikeaa että helpottavaa. Kolmen työn pyörittäminen yhtäaikaisesti oli toisinaan aika hankalaa ja stressaavaa, vaikka aikataulut yleensä olivatkin yllättävän helposti soviteltavissa yhteen. Nyt huokaisen hetken ja nautin jäljelle jääneistä töistä ja vapaa-ajasta. Katsotaan, mitä tulevaisuus tuo tullessaan!

Töiden lisäksi vuoteen on mahtunut kotimaan matkailua mm. Kolilla, Tampereella ja Helsingissä, luonnosta nauttimista pienillä päiväretkillä ja kävelylenkeillä, mökkeilyä, perhejuhlia ja tulevaisuuden haaveita, livekulttuuria konserttien, teatterin ja stand upin muodossa, museoita ja kirjamessuja. Lisäksi sisäinen kotihiireni on nauttinut ihan vain kotona löhöilystä. Rentoutuminen ja velvoitteista irtautuminen on tasapainon ja jaksamisen kannalta tärkeää.

Toivottavasti teilläkin on ollut mukava vuosi kaikista ikävistä uutisista huolimatta. Hyvää uutta vuotta!

Puheenaiheet Oma elämä Mieli Kirjat
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.