Saara Turunen: Hyeenan päivät

Saara Turusen neljäs romaani Hyeenan päivät käsittelee omakohtaisesti lapsettomuutta, lapsettomuushoitoja ja äitiyttä sellaisen henkilön näkökulmasta, joka ei aiemmin ollut edes ajatellut kaipaavansa omaa lasta.

Romaanin päähenkilö (ilmeisesti Turunen itse) on menestynyt kirjailija, joka on tottunut näkemään lapset lähinnä ärsyttävinä ja uran pilaavina häiriötekijöinä. Omia lapsia hän ei ole koskaan halunnut, kunnes neljänkymmenen ikävuoden lähestyessä hän alkaa miehensä kanssa miettiä, pitäisikö sittenkin perustaa perhe. Jostain ilmestyy alkukantainen tarve lisääntyä. Raskaaksi tuleminen ei kuitenkaan ala onnistua, ja neljänkympin raja häämöttää uhkaavasti. Pariskunta päättää yrittää hedelmöityshoitoja, mieluummin miehen kotimaassa Espanjassa, jossa niihin on helpompaa joskin kalliimpaa päästä.

Koronapandemia heittää kuitenkin kapuloita rattaisiin. Yhtäkkiä nainen ja mies ovat jumissa eri maissa, rajat suljettuina. Etäyhteydet eivät riitä hedelmöittymiseen. Ahdistus valtaa alaa. Tässäkö tämä nyt sitten oli? Nainen onnistuu kuitenkin lopulta pääsemään Espanjaan, ja tutkimukset ja hoidot voivat alkaa.

Hyeenan päivät kuvaa Turusen tyyliin rehellisesti ja suorasti lasten hankkimiseen, lapsettomuuteen, hedelmöityshoitoihin, raskauteen, synnytykseen ja vauvan hoitoon liittyviä ajatuksia ja tunteita. Lasten saaminen ei todellakaan itsestäänselvyys. Sitä ei välttämättä aina tule suunnitelleeksi, ja kun vihdoin tarve herää, matka voi olla hyvinkin monimutkainen ja hankala, täynnä pelkoa, epätoivoa ja toivoa.

Kirjassa kuvataan yksityiskohtaisesti hedelmöityshoitoja ja niihin liittyviä seikkoja sekä hoitojen eroja Espanjassa ja Suomessa. Espanjassa hoitoon pääsee, jos on valmis maksamaan paljon, asiakkaan toiveita kuunnellaan ja hoitajat ovat empaattisia, joskin kielimuuri hieman vaikeuttaa ohjeiden ymmärtämistä. Suomessa sen sijaan hoitoon pääsylle on tiukat kriteerit, naiset joutuvat pahimmassa tapauksessa kilpailemaan hoitopaikasta sen mukaan, kenen kuukautiset alkavat ensin, ja hoitohenkilökunnan suhtautuminen on kylmää ja suorasukaista. Tai näin ainakin tarinan kertoja asiat kokee.

 

Saara Turunen: Hyeenan päivät
Tammi 2024
9t 57min / 281 s
Lukija: Krista Kosonen

kulttuuri kirjat