Löytöjä Facebook-kirpputorilta
Luin viime viikolla Lilyn toimituksen postauksen jossa harmiteltiin kuinka ”nykyään nimittäin tuntuu, että Facebook-kirpputoreilla liikkuu pelkästään friikkejä ja feidaajia ja ylläpitäjät toimivat täysin mielivaltaisesti.” Kirjoituksesta inspiroituneena ajattelin jakaa omat viimeaikaiset Facebook-kirppiskokemukseni, sillä kohdalleni on ilokseni osunut vain onnistuneita kauppoja ja ystävällisiä ihmisiä. Tarkennettakoon kuitenkin, että kokemukseni on ehkä hieman suppea, sillä kuulun ainoastaan kahteen, meidän asuinalueemme FB-kirpputoriryhmään.
Facebookin kirpputoriryhmissä olen myynyt jonkin verran tavaroitani, mutta enemmän olen ollut ostavana osapuolena. Ostot ovatkin onnistuneet aina paremmin kuin hyvin. Juuri alueemme Facebook-kirppiksen avulla löysin esimerkiksi kesällä vauvallemme Looptroopin keikalle käyttämättömät Peltorin kuulokkeet alle puolessa tunnissa jätettyäni kirppiksen seinälle ”halutaan ostaa pikaisesti” -ilmoituksen.
Viimeisimmän ostoksen tein viime viikolla. Löysin FB-kirpputorin kautta meille uuden työpöydän, jossa voimme vihdoin Mirkon kanssa tehdä hommiamme. Olemme aikaisemmin röhnöttäneet sohvalla huonoissa asennoissa ja ainakin omalla kohdallani tämä (ja yölliset huonot imetysasennot) on aiheuttanut sen, että kärsin nyt jatkuvasta selkäkivusta. Päätinkin, että huonolle työasennolle tulee nyt loppu ja rupesin viime viikolla selailemaan uusia pöytiä eri nettikauppojen sivuilta. Ajattelin myös vilkaista FB-kirppiksen tarjonnan ja kuin tilauksesta, Facebookissa oli myytävänä kuvien valkoinen pöytä, jonka sain varattua itselleni. Aluksi jännitin, kuinka saisimme noinkin massiivien pöydän mahtumaan meidän pienehköön asuntoon, mutta huonekaluja pyörittämällä voi saada suuriakin muutoksia aikaan.
Löysin myös äskettäin Facebook-kirppiksen kautta käyttämättömät UGG:n ensiaskelkengät, jotka taitavat kuitenkin olla liian pienet vauvalle. Voikin olla, että joudun laittamaan kyseiset kengät itse takaisin sivuille myyntiin. Samaisilta sivuilta löysin myös vauvalle muutaman kerran käytetyt Kuomat. Nyt yritän huudella sivuilla, josko jollain olisi myydä minulle Iittalan EGO -kahvikuppia, jonka onnistuin rikkomaan tänään tiskikoneesta sitä nostaessani – saa nähdä kuinka käy.
Onko teillä vastaavia kokemuksia FB-kirppareilta vai kierrättekö te nykyisin kyseiset sivustot jo kaukaa?
Ihanaa viikonloppua teille kaikille! Meillä on tiedossa tälle päivälle kaverisynttärit, yhteistä aikaa koko perheen voimin ja pitäisihän sitä varmasti kohta alkaa suunnittelemaan meidänkin, kohta 1 vuotta täyttävän, pikkuisen synttäreitä.
<3 Tuuli