Ramadan blogi (päivä 1)

perjantai 24.4.2020

Torstain ja perjantain välisenä yönä alkaa vuoden 2020 Ramadan-kuukausi. Kyseessä on siis islamilaisen kalenterin yhdeksäs kuukausi ja muslimien paastokuukausi. Ramadan- kuukauden aikana pyhä kirja Koraani lähetettiin profeetta Muhammedille.

Tuossa pieni taustoitus siis, mitä Ramadan meille muslimeille tarkoittaa. Kolmena edeltävänä päivänä olin tehnyt valmiiksi leivonnaisia, jotka pakastimesta otetaan sitten tarpeen mukaan. Olin myös etukäteen valmistautunut siivoamalla kotini. Näin ei sitten tarvitse käyttää niitä pieniä energian rippeitä kylpyhuoneen kaakeleiden putsaamiseen. Tunnit vierähtivät ihan hurjan nopeasti: pian oli aika aloittaa Ramadan- kuukausi.

Paastoamisen aikataulu vaihtelee erittäin paljon. Aurinko nousee ja laskee Suomessa lievästi sanottuna melkoisella vauhdilla. Esimerkiksi ensimmäisenä päivänä auringon noustessa 3.49 oli lopetettava aamiainen eli suhoor. Auringon laskettua 21.12 saimme rikkoa paaston eli syödä iftar-aterian. 

Ensimmäinen päivä on aina vaikea. Elimistö tottuu lopulta tähän erilaiseen ruokailurytmiin. Alla on lyhyt listaus, millaisia tuntemuksia itse koin:

  • väsymys
  • päänsärky
  • nälän tunne
  • hermostuneisuus

Päänsärky johtui siitä, että vettä ei saanut juoda 17 tuntiin. Olin aiemmin tottunut veden lipittämiseen pitkin päivää, mutta tämä muuttui kerta heitolla.

Kuten mainitsinkin, tähän muuttuneeseen rytmiin tottuu lopulta aika hyvin. Mitä 2. päivä piti sisällään? Lue seuraava postaus, niin tiedät.

Kulttuuri Oma elämä Ajattelin tänään