Paluu takaisin

Hei rakkaat bloggaaja-kollegat,

aloitin Lilyssä alun perin vuonna 2017, mutta hyyyyyvin pitkän ajan jälkeen olen päättänyt tehdä paluun. Miksi? Koska bloggaamisen maailma tuntui niin kiehtovalta. Ja rakastan kirjoittamista. Kaksi kärpästä yhdellä iskulla, eikö vain? Osa kirjoittaa blogiaan ihan työnä, osalle se on vain tärkeä harrastus. Kuulun tähän jälkimmäiseen. En ota tätä niin vakavasti, vaan haluan tuoda esille uusia näkökulmia, oivalluksia, raottaa esirippua vähän toisenlaiseen maailman, kuin mihin suomalaiset ovat yleensä tottuneet.

Blogissa en tule esittelemään tarkasti omaa henkilöllisyyttäni – sen vuoksi en ladannut omaa kuvaani profiilikuvaksi. Jätetään tämä vähän pieneksi mysteeriksi. Jos ja kun haluat kysyä jotain tai olla muulla tavoin yhteydessä, laitathan kommenttia. Sähköposteja minulta löytyy peräti kolme kappaletta, mutta en nyt omaa sähköpostitiliä lähde perustamaan blogilleni.

Postauksia kirjoittelen epäsäännöllisen epäsäännöllisesti. Eli joskus kerran viikossa, toisinaan ehkä sitten joka toinen viikko. Fiiliksen mukaan. Sen voin jo etukäteen sanoa, että huhtikuun 23. päivästä eteenpäin pyrin kirjoittamaan päivittäin – sehän päiväkirjan tarkoitus on? Ja tuona aikana tapahtuu jotain ainutlaatuista, josta haluan kertoa. Mutta malta hetki vielä, kerron vähän myöhemmin.

My Dear Diary (okei okei, voit kutsua myös MDD-blogiksi) kokoaa yhteen seuraavia teemoja:

  • millaista on olla moderni musliminainen?
  • muslimin arkea Suomessa
  • musliminaisen lifestyle (kyllä, eli minun lifestyle)
  • ruoka
  • muoti ja mitä näitä muita lifestyleen kuuluvia teemoja nyt on…

Huh, hieman jo jännittää, miten tämä menee.

❤:lla Yassu

Kulttuuri Oma elämä Ajattelin tänään