2 x upea uutuusripsari

Tälle syksylle markkinoille on pulpahtanut tosi monta hyvää uutuusripsaria. Kerroinkin Maybellinen Big Shotista jo aiemmin ja tällä kertaa vuorossa ihan uunituoreet ripsarit Oriflamelta ja L’Oréal Parisilta.

Loreal Paris Paradise Extatic Mascara 2.jpg

Oriflame The One No Compromise -ripsiväri tuntuu hyvin erilaiselta mihinkään aiemmin kokeilemiini verrattuna. Se valtaisa harja antaa ripsille todella luonnollisen ja ohuehkon kerroksen, joka kestää kosteuden ja lähtee ikäänkuin palasina lämpimällä vedellä (kuten Sensain legendaarinen 38 C -ripsari). Koostumus on ohutta, joten lopputulos on kevyt, mikä tekee tästä täydellisen arkikäyttöön. Olen tykännyt todella monesta Oriflamen ripsarista, enkä yllättynyt yhtään, kun tähänkin ensikokeilulta rakastuin.

L’Oréal Paris Paradise Extatic on merkin aivan upouusi ripsari, johon on selvästi pakkausmuotoa (erillistä pahvipakkausta) myöten haettu inspiraatiota Too Facedin kuuluisasta Better Than Sex -maskarasta. Paradise Extaticin koostumus on voidemaisempaa, joten se antaa ripsiin jo ekalla vedolla ihan kunnolla tavaraa. Tätä käytän aina silloin, kun teen silmämeikistä muutenkin näyttävämmän. Tiimalasimaisella harjalla ripsaria kätsysti myös silmäkulmiin.

Loreal Paris Paradise Extatic Mascara 3.jpg

No okei, tässä vertailukuvassa ripset näyttävät varmaankin teidän silmiin ihan samanlaisilta, enkä ehkä onnistunutkaan saamaan niihin niin suurta eroa, minkä huomaan arkisessa käytössä. 

Oriflamen ripsari näkyy kuitenkin siis vasemmalla, L’Oréal Parisin oikealla. Oriflame jättää tosiaan ripsiin ohuemman kerroksen, mutta ainakaan kerrostettaessa ei tarvitse pelätä klönttejä tai liian luonnottoman näköisiä ripsiä. Ripset ovat tuuheat ja erotellut ja lopputulos kestää kivasti pienen tihkusateenkin.

L’Oréal Parisin Paradise Extatic taas jättää heti enemmän väriä ripsiin ja kerrostamalla lopputulos on todella näyttävä. Meikäläisenkin ohuet ja lyhyet tikkuripset saavat ihan uuden ilmeen! Tämäkin ripsari taitaa olla astetta kestävämpi. Se ei ole vedenkestävä, mutta vaatii meikinpesussa vähän tarkempaa työtä. 

Loreal Paris Paradise Extatic Mascara 1.jpg

Oriflame The One No Compromise -ripsari maksaa noin 16 e (nyt alessa 9 e merkin nettikaupassa) ja L’Oréalin Paradise Extatic esimerkiksi Elevenillä 13,80 e. Älkääkä kysykö, kumpi mun mielestä on parempi. En osaa päättää ;)

Bloglovin’ + Facebook + Youtube

 

kauneus meikki testit meikki
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.