Arjen irtiotto – Lifeness-tapahtuma Hangossa
Kuten varmasti kaikki Instagramiani seuraavat huomasivat, vietin viime viikonlopun Hangon Regatta Spassa ihanassa Lifeness-hyvinvointitapahtumassa (tietysti jatkuvasti Insta-Storysiin raportoiden).
Tämän arjen irtioton ideana oli siis päästä kokeilemaan useita eri treenimuotoja, syödä hyvin ja terveellisesti ja tietysti nauttia uuden Regatta Span hulppeista tiloista. Buustata siis hyvinvointia kaikilla osa-alueilla ja tuomaan energiaa tulevaan syksyyn. Ja sen tämä kyllä onnistui varmasti tekemään!
Tapahtuma alkoi lauantaina aamupäivällä kahvittelulla ja muiden osallistujien tapaamisella Hotel Regatassa. Aika oli suunniteltu superhyvin, sillä lähteminen täältä pääkaupunkiseudulta ei vaatinut heräämistä kukonlaulun aikaan, mutta silti edessä oli vielä kokonainen päivä treenejä. Hurautimme täältä yhdessä Irene-siskon kanssa, jonka blogista löydät muuten myös juttua tästä tapahtumasta.
Ensimmäisenä lajina oli ulkona circuit-tyyppinen dynamic training Heidi Tainion johdolla. Ensin lämmiteltiin ja hölkättiin ihanalla Hangon rannalla ja sen jälkeen pistettiin hiki pintaan ja reidet hapoille mm. punnerrusten ja askelkyykkyjen avulla. Ulkona hieman sateisessa säässä kuntoilusta tuli ihan superhyvä fiilis! Pitäisi ehdottomasti keksiä tällaisia reippailuhetkiä itsekin ulkoillessa.
Ekasta treenistä siirryimme suoraan luonaalle Regatta Span katetulle terassille ja sain eteeni ehkä parhaimman salaatin ever! Syömisen ja pienen lepohetken jälkeen vuorossa oli vielä itsepuolustusta ja movement-treeni. Kirsi Ehrnrooth opetti meille, miten kannattaa toimia, jos joku yrittää esimerkiksi lyödä tai kuristaa. Kirsi vinkkasi, että nyrkkeily on äärettömän hyvä laji tietokoneella paljon töitä tekevälle. Pitää ottaa itsekin varjonyrkkeily osaksi työpäivää! Näiden treenien jälkeen pääsimme tekemään itse smoothieita pöydälle valmiiksi katetuista ainesosista.
Seuraava movement-tunti oli ihan superjännä. Siinä keskityttiin erityisesti selkärangan liikkuvuuteen ja harjoitukset sisälsivät kaikkea jännää erilaisista kyykyistä ankkakävelyyn. Sen jälkeen takana olikin jo about 3 tuntia liikuntaa ja jalka alkoi aika pahasti painaa. Onneksi lauantain treenit kruunasi pari tuntia kylpylässä.
Illalla vietimme aikaa Hotel Regatassa illastaen ihan mahtavassa seurassa. Kuulimme toistemme mielenkiintoisista uratarinoista, perheistä ja taustasta. Mietinkin, että tällainen treeniviikonloppu kruunattuna uusiin ihmisiin tutustumisella vie kyllä ajatukset pois omista työkiireistä paremmin kuin mikään.
Yövyimme siis upeassa Hotel Regatassa ja sunnuntaina treenit jatkuivat heti aamutuimaan. Päivä alkoi rauhallisella qigong-treenillä ja aamiaisella. Aamupäivä menikin span 25 metrisessä altaassa uintitreeneissä. Ohjaajanamme toimi Martina ja hengenpelastajat -ohjelmastakin tuttu uimari, uintiopettaja ja hengenpelastaja Anne Hiltunen, joka kuin taianomaisesti onnistui tartuttamaan melkein jokaiseen osallistujaan uintikuumeen. Hyvin pienillä jutuilla Anne sai monelle aikaan kunnon ahaa-elämyksen ja sytytti innon uimiseen.
Olemme siskon kanssa harrastaneet pienimuotoisesti uintia ihan lapsesta saakka. Emme tosin ole juuri saaneet mitään kunnollisia treeniopastuksia lapsuuden uimakoulujen lisäksi, joten olin ihan älyttömän innoissani, kun vihdoin pääsin kunnon opastukseen! Olen aina jotenkin vältellyt vapaauintia, mutta nyt Annen vinkeillä aion hioa tekniikkani siihen kuntoon, että voin uida sillä ihan matkaa. Anne jopa kuvasi kaikkien uinnin ja kävi vielä yksitellen läpi tekniikkaa ja antoi kallisarvoisia neuvoja.
Ja kuten jo mainitsin, viikonloppu oli kerta kaikkiaan ihan, enkä voi olla suunnittelematta jo seuraavaa Lifeness-kertaa! Mietittiin siskon kanssa, että tällainen hyvinvointiviikonloppu sopisi täydellisesti ruuhkavuosista väsyneille pariskunnille ja lahjaksi jollekin tärkeälle, vaikka äidille. Eikä omaa tai lahjansaajan kuntotasosta tarvitse murehtia. Puhuttiin porukalla, että tällainen retriitti sopii hyvin ihan kaikenkuntoisille, sillä treenit eivät ole mitään järkyttäviä rääkkejä ja niitä voi tehdä ihan oman jaksamisen mukaan ja jättää vaikka jotain välistä, jos haluaa mieluummin lepäillä hotellihuoneessa tai spassa.
Tämän viikonlopun hinta oli 295 euroa (omani oli tarjottu blogin kautta), johon kuuluu majoitus 2 hengen huoneessa, kaikki aktiviteetit (ohjelma vaihtelee, mutta treenejä on aina noin 5 x 60-75 min), lounas molemmille päiville, ensimmäisen päivän aamukahvi ja hedelmäaamiainen, välipalat, span sisäänpääsymaksu molemmille päiville sekä goodie bag. Tällä kertaa saimme mukaamme mm. välipaloja, kasvovoiteen, Casallin joogamaton (!) ja juomapullon. Tapahtuma järjestetään aina upeissa puitteissa ja tällä hetkellä paikat vaihtelevat Hangon Regatta Span ja Långvikin kylpylähotellin välillä.
Seuraava tapahtuma järjestetään Långvikissa ensi kuun alussa ja hinta majoituksineen on 265 e. Oman kahden päivän hyvinvointibuustisi voit varata täältä :)