Biozell Professional Therapeutic – tehohoitoa hiuspohjalle

Kaupallinen yhteistyö: Biozell

Käynnistynyt pipokausi on omiaan nostamaan hiuspohjan ongelmat taas tapetille. Moni meistä käyttää päivittäin hiuksiinsa muotoilutuotteita, pitää kuivashampoilla pesuvälin pitkänä ja käyttää pipoa päivittäin parinkin tunnin ajan. Valitettavasti tällä talvisella reseptillä hiuspohjan kutina ja hilseily on enemmän kuin odotettavissa. Moni keskittyy talvisin kuivien hiusten hoitoon, mutta nyt keskitytään ehkäpä vielä tärkeämpään eli hiuspohjan hellimiseen.

Kuten moni teistä pidemmän aikaa blogiani seuranneista tietää, meikäläinen kärsii välillä pahoistakin hiuspohjan ongelmista. Halusinkin vielä mainita heti alkuun, että nämä tuotteet sopivat todella hyvin myös seborrooisesta ihottumasta kärsiville. Niitä kun tuntuu olevan ruudun sillä puolen runsaasti ja moni onkin kysynyt minulta hoitovinkkejä tähän asiaan liittyen.

biozell therapeutics 1.jpg

biozell therapeutics 2.jpg

Tänään esittelenkin teille Biozell Professional Therapeutic -sarjan, joka on suunniteltu erityisesti hiuspohjan ongelmiin. Sarjaan kuuluu tällä hetkellä kaksi shampoota ja kaksi erikoishoitoa.

Therapeutic shampoo 2 sopii parhaiten rasvoittuvalle hiuspohjalle, joka kuitenkin on arka, hilseilevä ja kutiava. Se sisältää liuskekiviöljyä, joka hillitsee kutinaa ja estää rasvaisen hilseen syntymistä. Tässä siis erittäin hyvä tuote myös seborrooisesta ihottumasta kärsiville! Shampoo pesee tehokkaasti ja käytön jälkeen hiuspohja on ihanan raikas.

Therapeutic shampoo 3 taas on tarkoitettu kuivalle hiuspohjalle, värikäsitellyille ja kuiville hiuksille. Se vilkastuttaa pintaverenkiertoa, rauhoittaa ärtynyttä ja kutiavaa hiuspohjaa, poistaa kuivaa hilsettä ja lisäksi hoitaa rasittuneita hiuksia. Sen sisältämä antifungaalinen klimbatsoli hillitsee kutinaa ja estää hilseen syntymistä. Hajusteeton shampoo sopii hyvin myös atoopikoille ja psoriaatikoille.

biozell therapeutics 6.jpg

Hoitoja on kahdenlaisia, jotka molemmat sopivat kaikille hiuslaaduille. Therapeutic Öljyhoito vähentää hiuspohjan epämiellyttävää kutinaa ja punoitusta. Se kuorii pois kuollutta ihosolukkoa, mikä on muuten myös tärkeä osa hyvää hiustenhoitorutiinia. Öljyhoito sisältää mm. salisyylihappoa, antifungaalisia piroctone olaminea ja myös klimbatsolia, jotka kaikki yhdessä ehkäisevät tehokkaasti hilseen muodostumista. Eli jälleen kerran, erittäin hyvä tuote niin atoopikoille, psoriaatikoille ja seborrooisesta ihottumasta kärsiville.

Therapeutic Hoitoneste taas on hiuksiin jätettävä intensiivihoito. Se sisältää myös salisyylihappoa ja antifungaalisia aineita, mutta sen kohteena ei ole niinkään hiusten ravitseminen, kuten Öljyhoidon. Hoitoneste liuottaa päänahasta kristallisoitunutta talia ja antaa näin pidemmällä aikavälillä ihanan raikkaan tunteen hiuspohjaan. Se myös vilkastaa hiuspohjan verenkiertoa ja ehkäisee hiustenlähtöä eli se sopii täydellisesti hiustenkasvattajille ;)

biozell therapeutics 10.jpg

Ja tässä todellinen hiuspohjan tehohoito vaikkapa kerran viikossa tai kahdessa tehtäväksi. Ja Therapeutic Shampoitahan käytetään ihan normaalisti kosteisiin hiuksiin. Shampoiden voi antaa mielellään vaikuttaa 2-5 minuuttia, jonka jälkeen se huuhdellaan normaaliin tapaan pois.

Therapeutic Öljyhoito levitetään pyyhekuiviin hiuksiin ja hiuspohjaan. Sen annetaan vaikuttaa 5-30 minuuttia ja vinkkinä, että lämpö tehostaa hoitoöljyn vaikutusta, joten tämä ihana hiuspohja-spa on hyvä tehdä vaikka saunomisen aikana! Haudehoidon jälkeen hiukset ovat superpehmeät, mutta myös hiuspohja tuntuu rauhoittuvan kutinasta.

Therapeutic Hoitoneste on hiuksiin jätettävä ja se levitetään pestyihin hiuksiin jakaus jakaukselta ja hierotaan hyvin hiuspohjaan sormin. Sitä voi käyttää päivittäin ja useammankin kerran hiustenpesujen välillä. Neste kuivuu yllättävän nopeasti hiuksiin, eikä jätä niihin rasvaista tai muutenkaan outoa tunnetta.

biozell therapeutics 5.jpg

Itse olen jo pitkään yrittänyt panostaa hiusten lisäksi myös hiuspohjan hyvinvointiin. Sillä eihän huonokuntoisesta hiuspohjasta voi kasvaa tervettä ja vahvaa hiustakaan! Yleensä olen kuorinut hiuspohjaani parin viikon välein, mutta on ollut kyllä ihanaa käyttää hiuspohjan ongelmiin erikoistuneita tuotteita ihan jokaisella pesukerralla. Ja parannusta on todellakin tapahtunut! Näin talvisinhan oma hiuspohjani on todella ärtynyt ja kutiava, mutta näillä Biozellin tuotteilla olen saanut ihon rauhoittumaan ja pysymään puhtaampana. Suosittelen siis testaamaan, oli tämä yhteistyö tai ei! ;)

Enpä tiedä, tietääkö jokainen tämän, mutta Biozellhan on ihan suomalainen merkki ja suurin osa tuotteista myös tuotetaan meillä Suomessa! Tällä kotimaisella merkillä on aina ollut aivan äärettömän hyvä hinta-laatu-suhde ja näidenkin shampoiden ja hoitojen hinta on vain noin 5 e. Myös saatavuus on erittäin hyvä, Biozellin tuotteita kun löydät ihan päivittäistavarakaupoista.

Onko täällä muita hiuspohjan oikuttelusta kärsiviä?

kauneus hiukset testit meikki
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.