Kaikki irti luomiväristä – pohjatyöllä on väliä!
Monille teistä tämä ei välttämättä ole uuttaa tietoa, mutta kerrataanpa nyt kuitenkin. Luomivärien pohjustuksella on todella suuri vaikutus siihen, millaisen pigmenttimäärän saat kiinnittymään silmäluomelle, miten silmämeikki kestää ja myös lopputuloksen värisävyyn. Let me demonstrate:
Vasemmalla näkyy Tarte Tarteist PRO Amazonian Clay Palette -luomiväripaletin sävy Trendy levitettynä paljaalle iholle. Pigmenttipitoisuudessa ei ole mitään vikaa, onhan tämä ihan huipputason paletti ja on tuokin kyllä aikamoinen suoritus ilman minkäännäköistä primeria. Keskellä Trendy-sävyä on levitetty valkoisen pohjan päälle (NYX Jumbo Eye Pencil, 604 Milk*) ja se muuttaakin sävyä jo reilusti. Siitä katoaa syvyys ja suurin osa metallisesta hohdostakin. Oikealla luomiväriä on levitetty mustan Sigman eyelinerin* päälle ja johan alki lyyti kirjoittaa! Luomiväri hohtaa oikein kunnolla vihreää ja koko lopputulos on paljon syvempi ja pigmenttisempi.
Muista siis tämä kun käytät oikeastaan mitä tahansa luomivärejä: pohjatuotteella voit muuttaa luomivärin värisävyä mielesi mukaan. Tummien metallisten luomivärien kanssa kannattaakin käyttää mustaa pohjaa, vaaleiden ja esimerkiksi pastellisävyjen kanssa ehdottomasti valkoista pohjaa. Ja pohjalla en siis tarkoita toista jauhemaista luomiväriä, vaan voidemaista luomiväriä, primeria tai vaikkapa voidemaista eyelineria. Tämä mustan eyelinerin käyttö pohjana pääsee tositoimiin sunnuntaina ja uudelleen maanantaina tutorialin muodossa! 🙂
Bloglovin’ + Facebook + Youtube + Instagram
*Tuote saatu blogin kautta.