Käkkäräviikko, päivä 6: suoristusrautakiharat

Moni usein tuskastelee yrittäessään tehdä kiharoita suoristusraudalla, niin mäkin aluksi. Mutta nyt, kun olen opetellut suoristurautakiharoiden salat, en juuri muuta kiharrustapaa enää käytäkään! Tästä tulee muuten tutorial-video tonne Iltalehden puolelle lähiaikoina, joten älkää hätääntykö, jos ette näistä kuvista opi kaikkia kikkoja 🙂 Mulla on käytössä BaBylissin joku ikivanha Wet & Dry -suoristin, enkä löytänyt siitä kuvaa netistä. Mutta tää on varmaankin se paranneltu versio. Hintaa perus suoristimella on noin 30 e, eli ei paha panostus näin täydellisten kiharoiden vuoksi!


Mulla menee tähän aikaa varmaan noin 15-20 minuuttia, eli vähemmän kuin kiharruspuikolla. Tietty tätä menetelmää oon käyttänytkin paljon enemmän kuin sauvakiharrusta. Mulla ei oo koskaan palanut mikään paikka suoristuraudan kanssa, joten musta tuntuu, että tää on myöskin turvallisempi kuin nuo kuumat sauvakihartimet. Tykkään muuten aloittaa kihartamisen aika keskivaiheilta hiusta, mutta toki sen voi aloittaa jo tyvestä 🙂
Kylmää vaan tykkään suokkarikiharoista! Kiharoinnin jälkeen suihkutan paaaljon lakkaa ja usein tyveen hieman hiuspuuteria ja tupeeraan kevyesti. Joskus suihkutan lakkaa pää alaspäin, jolloin hiuksista saa kunnon kiharapilven 🙂 Ja kannattaa myös muistaa muuten se, että jos kihara ei onnistu ja hius jää suoraksi, älä yritä kihartaa samaa suortuvaa sen vielä ollessa kuuma! Odota ja try it again 🙂 Mulla nämä kiharat pysyvät yleensä tosi hyvin, paremmin kuin ne eiliset jumbokiharat.


Laitan tänne blogiinkin sitten linkin, kun Iltalehden videoni julkaistaan. Sitten saatte vähän enemmän ohjeita suoristusrautakiharoiden tekoon 🙂 Tää on muuten toka vika käkkäräviikon päivä! Huomenissa varmaankin juttua lyhyiden hiusten kihartamisesta ja jälkitunnelmia tästä viikosta ja eri kiharrusmenetelmistä.

Entä onko sulla mennyt hermot opetellessa vai oletko kenties mestari suokkarikihartaja? 🙂

Ps. voisko joku värjätä mun juurikasvun hehe..

muoti trendit
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.