Mistä ihon kuivuus johtuu?
Olen kärsinyt tänä talvena oikein erityisen kuivasta ihosta. Normaalisti talvi-ihoni on kuivahko, mutta yöllisellä öljyhoidolla saan pidettyä tilanteen hallinnassa. Tänä vuonna tilanne on toinen ja vaikka käytän kaikkia mahdollisia öljyjä, seerumeita, voiteita ja geelejä, iho muuttuu välillä jopa kutiavan kuivaksi.
Törmäsinkin juuri sopivasti Dermosilin nettikaupan, Dermoshopin mielenkiintoiseen artikkeliin. Siinä selvitetään juurta jaksain se, mistä ihon kuivuus talvisin johtuu. Kuiva iho nimittäin näkyy ja tuntuu. Itselläni iho on karhea ja sääret saattavat joutua äkillisen kutinakohtauksen kouriin. Terveyskirjaston jutun mukaan kutina johtuu kuivassa ihossa olevasta lievästä tulehduksesta.
Kuivasta ihosta kärsii pohjoismaissa artikkelin mukaan jopa 30-40 prosenttia ihmisistä. Syntipukiksi joutuu ihoa kuivattava talvi-ilma, mutta myös perimä vaikuttaa.
Ihossa on veden haihtumista estävä kuolleiden ihosolujen väleissä oleva rasvakerros. Rasvakerros taas muodostuu ihosolujen valmistamista keramideista, jotka ovat tietynlaisia lipidimolekyylejä, sekä kolesterolista ja rasvahapoista. Perimä ottaa osansa tässä kohtaa, sillä geenit ohjaavat keramidien tuotantoa. Jos keramideja ei muodostu tarpeeksi, ihon syvemmistäkin kerroksista pääsee haihtumaan liikaa kosteutta. Tiede-lehden jutun mukaan vanhuksilla kuiva iho johtuu keramidivarastojen hupenemisesta.
Toisin kun usein ajatellaan, vesi ei sinänsä ole kuivan ihon vihollinen ja esimerkiksi suihkukäyntejä ei tarvitse vähentää kuivan ihon takia. Keramidit eivät nimittäin liukene veteen eikä tavallisiin pesuaineisiin. Jutussa kliinisen allergologian dosentti Timo Vanto kumoaa myös vesiväitteen ja kertoo, että pitkä suihku, kylpeminen ja uinti ovat jopa varteenotettavia keinoja palauttaa ihon vesipitoisuus normaalitasolle. Vesi vain pitää muistaa sitoa iholle sopivalla perus- tai kosteusvoiteella heti vedessä olon jälkeen.
Terveyskirjasto listasi aineet, joilla veden saa sidottua ihoon suihkun ja kylpemisen jälkeen: Vettä sitovia aineita perusvoiteissa ovat glyseroli, propyleeniglykoli, butyleeniglykoli, pentyleeniglykoli, urea eli karbamidi sekä pitkäketjuiset sokeriyhdisteet, esim. hyaluronihappo. Joissakin voiteissa on mukana keramideja, joiden on todettu korvaavan ihon keramidivajetta.
Missä vaiheessa ihoa sitten voi sanoa atooppiseksi? Terveyskirjaston mukaan joka viidennellä keramidien tuotanto on geenivirheen takia erittäin vähäistä tai niiden hajoaminen on kiihtunyt ja näissä tapauksissa puhutaan atopiasta. Kun perusvoide ei enää riitä, Vanto kehottaakin kääntymään lääkärin puoleen.
Uusi juttu minulle oli se, että auringon ultraviolettisäteily lisää keramidien muodostumista ihossa. Nyt vasta tajusin, miksi aikoinaan reissasimme äitini psoriasiksen takia kerran vuodessa etelään! Tosin tässä kohdassa törmään siihen iänikuiseen dilemmaan: välttääkö aurinkoa kokonaan ihosyöpäriskin ja ihon vanhenemisen takia vai nauttiako auringosta ihon kosteustasapainon ja D-vitamiinin saannin parantamiseksi. Tiede-lehden mukaan parikymmentä minuuttia kolme kertaa viikossa on tarpeeksi D-vitamiinin tuotannolle, joten jokapäiväinen kärtsääminen on joka tapauksessa täysin turhaa.
Runsaalla veden juomisella ei ole tutkittua näyttöä kuivan ihon hoidossa. Ruokavalion vaikutuksia tutkitaan paljon ja on mahdollista, että länsimainen ruokavalio voi lisätä atooppisen ihottuman riskiä. Joka tapauksessa, kosteusvoiteilla on se tärkein rooli kuivan ihon hoidossa, joten kasasin yhteen muutaman tuotteen, joissa on noita vettä sitovia ainesosia. Omat suosikkini ovat ehdottomasti Lumenet, V10 Plussat ja tuo Lieracin seerumi. Jos muuten kiinnostuit V10 Plussasta, saat verkkokaupasta -20% alennuksen koodilla NUDE vielä tämän päivän ajan :)
Onko siellä muita korppuihon kanssa taistelevia? Mitkä tuotteet olet havainnut hyviksi?