Vinkki: Korostukset + tummien silmänalusten peittäminen
Kärsin tummista silmänalusista, joten rutiininomainen peittäminen ei ole muuttunut vuosikausiin. Nyt olen kuitenkin ottanut käyttöön aivan uuden kikan pohjameikin teossa. Sen avulla saan silmänaluset hyvin peitettyä sekä tehtyä samalla korostuksen ja pienen kohotuksen poskipäille.
1. Meikäläisen lähtötilanne. Silmänaluset on geenien ansiosta tummat (tosin näin kirkkaassa valaistuksessa sitä ei niin huomaa) ja silmäluomet punertavat. Tarvitaan peittoa ja kohotusta ilmeeseen. Levitä tarvittaessa ensimmäisenä primer.
2. Levitä mahdollisimman vaaleaa peiteainetta kuvassa näkyvällä tavalla. Eli ensin nenän viereen ja yläreunasta pitkin silmän alareunaa kohti ohimoa. Tässä käytän aina Urban Decayn Naked Skin Weightless Complete Coverage Concealeria sävyssä Light Warm. Joskus heitän sekaan Cliniquen vieläkin tujumpaa All About Eyes -peiteainetta.
3. Töpöttele peiteaine paikoilleen kostutetulla BeautyBlenderillä. Liikuttele sientä niin, että nenän vieressä oleva peiteaine leviää ulospäin ja ylempi suiru edelleen kohti ohimoa.
4. Puuteroi homma paikoilleen vaalealla puuterilla. Tässä käytän inan lisäpeittoa antavaa Lumenen CC-puuteria. Seuraavaksi voit nauttia kohotetusta ja virkeästä ilmeestä ja hyvästä pohjameikistä 😉