Vinkki pastellilakkojen käyttöön!
Tiesitkö, että kun pastellilakan alle levittää ensin kerroksen valkoista kynsilakkaa, lopputulos on paljon kirkkaampi ja noh, pastellisempi. Ai et tienny? No nyt tiedät!
Tässä muutama esimerkki. Kuten tekstit osoittavat, kuvissa vasemmalla on pastellinen lakka ilman valkoista pohjaa eli vain kaksi kerrosta värillistä lakkaa. Oikean puoleisissa kynsissä taas on yksi kerros valkoista lakkaa ja kerros pastellilakkaa.
Ja niissähän on ero, vai mitä? Tietysti näin luonnossa vielä suurempi. Uskon kuitenkin että saan näiden kuvien avulla tarpeeksi perustetta lausahdukselleni 😉 Tietysti tämä efekti riippuu paljolti myös käytössä olevasta pastellilakasta. Ohuempien lakkojen kanssa, kuten tuon Gina Tricotin lakan kanssa kirkkausero näkyy selvemmin kuin paksumman Essien kanssa. Mutta silti tämä on kyllä mun mielestä yksi kynsilakkauksen parhaista nikseistä!
Follow / Seuraa blogiani Facebookissa, Blogilistalla, Bloglovin’:ssa ja Instagramissa!