KUOPIO WINE FESTIVAL 2016

K U O P I O  W I N E  F E S T I V A L

image.jpeg

Kotimaan matkailu jatkui tänä viikonloppuna työkavereiden kanssa Kuopion viinijuhlilla. Minulle tämä happening oli ensimmäinen kerta , mutta viinijuhlat on järjestyksessä jo 20. Juhlavuosi siis.

Ennen viinijuhlille siirtymistä teimme 1,5h risteilyn  kimaltelevalla Kallavedellä M/S Ukko nimisellä laivalla.

Sää oli aurinkoinen. Pisaroidakin välillä yritti, mutta se jäi vain yritykseksi.

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

Festivaalialueella oli vielä rauhallista porttien vasta auettua. Meidän oma viinitupa oli nro 19 VIP- alueella ja oli käytössämme festarin sulkemiseen asti.

Oma tarjoilija piti meistä huolta ja kaikki toimi loistavasti ilman jonotteluja. Ruoka oli hyvää samoin viinit. image.jpeg

image.jpeg

Oma tarjoilijamme kertoi alussa pöydässä olevista viineistäimage.jpeg

Alkuruokana oli viininlehtikääryleitä ja erilaisia salaattejaimage.jpeg

Pääruokana oli ylikypsää härkää sekä savukalkkunan potkaa. Kalkkuna oli superhyvää!!

image.jpeg

VIP- alueen lisäksi oli tarjolla myös Take Away ruokia sekä ravintolateltta ja lukuisia viini ym kojuja. Teltoissa oli myös lattari, jazz ja funky musiikkia tarjolla päälavan esiintyjien lisäksi.image.jpeg

image.jpeg

Tuure Kilpeläinen oli illan ensimmäinen esiintyjä. Eput päättivät illan ja myös ruuhkauttivat alueen…. en edes yrittänyt päästä kuvaa ottamaan. (oikeesti yritin, mut jäin jumiin ruuhkaan ja luovutin) 

Tuure Kimage.jpeg

Hyvin järjestetty tapahtuma. Kaikki toimi! Oli aika siirtyä hotellille Zzzz
image.jpeg

 

Kulttuuri Ruoka ja juoma Matkat Musiikki